PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm Śląski: zabytkowa sala po remoncie

  • pt    28 maja 2015 - 10:49

Zabytkowa sala Sejmiku po remoncie - fot. BP Tomasz Żak

Radni Sejmiku Śląskiego po kilkunastu miesiącach wrócili do historycznej sali obrad. Za ok. 8,5 mln zł przywrócono jej pełny historyczny wygląd
Celem podjętych prac było odtworzenie przedwojennego wyglądu miejsca przy zapewnieniu mu współczesnej funkcjonalności.

Odtworzenia brakujących elementów wystroju sali Sejmu Śląskiego dokonano m.in. na podstawie zachowanych fotografii.

W ramach podjętych prac konserwatorskich wykonano renowację mebli, w tym mównicy i ław (amfiteatralnej widowni). Imponujący wygląd zyskało prezydium: odtworzono krzesła i fotele części prezydialnej, w tym także stół marszałkowski na podwyższeniu oraz stanowisko stenotypistów.

Ponadto wyczyszczono i wypolerowano znajdujące się na ścianach stiukomarmury, wykonano też parkiet dębowy. Udało się odnowić ozdobny świetlik w kształcie elipsy, który jest zwieńczeniem historycznej sali.

Obok przywrócenia historycznego wyglądu sala została wyposażona we współczesne instalacje, m.in. klimatyzację oraz systemy głosowania, audiowizualny i teleinformatyczny.

Wyremontowano także galerie i kuluary.

Wartość inwestycji to ok. 8,5 mln zł. W tej kwocie ok. 6,1 mln zł pochodzi z budżetu samorządu województwa, 2,1 mln zł to środki wojewody. Ministerstwo Kultury udzieliło 300 tys. zł dotacji.

Sejm Śląski był wzorem dla warszawskiego

Sala Sejmu Śląskiego jest sercem zabytkowego gmachu Sejmu Śląskiego. Budynek wzniesiono w związku z utworzeniem w 1922 r. woj. śląskiego, z przyznaną mu wówczas autonomią, w tym z odrębnym Sejmem i Skarbem Śląskim.

Wybudowany w latach 1924-1929 obiekt miał łączyć funkcje siedziby regionalnego parlamentu i władzy wykonawczej. W chwili powstania był największym budynkiem w Polsce.

Na półkolistej sali Sejmu Śląskiego wzorowano salę Sejmu w Warszawie. Wejście do niej prowadzi przez westybul – pomieszczenie o wysokości trzech pięter, przypominające renesansowy dziedziniec z krużgankami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.