PARTNER PORTALU
  • BGK

Senior Plus. Umowy na dofinansowanie dla samorządów podpisane

  • PAP/AH    15 marca 2018 - 15:37
Senior Plus. Umowy na dofinansowanie dla samorządów podpisane
Najważniejszym wyzwaniem obecnie jest sytuacja demograficzna - powiedziała Beata Szydło.(Fot. PTWP)

Gratuluję samorządom, które włączają w program "Senior plus", służący wsparciu aktywności starszych osób - powiedziała w czwartek (15.03) wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło podczas podpisania umów na dofinansowanie domów dla seniorów.
  • Na 2018 r. MRPiPS zaplanowało 80 mln zł na program "Senior plus".
  • Dzięki programowi samorządy otrzymają wsparcie na tworzenie domów, w których seniorzy będą mieli możliwość spotykania się, wspólnego spędzania czasu oraz realizowania swoich talentów i ambicji.
  • Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo.

W czwartek (15.03) w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisywano umowy na dofinansowanie tworzonych przez samorządy klubów i domów dziennego pobytu dla starszych osób w ramach programu "Senior plus".

- Rodzina wielopokoleniowa to polska specjalność. Model tej rodziny, mimo że zmieniają się warunki, jest trwały. Najważniejszym wyzwaniem obecnie jest sytuacja demograficzna - powiedziała Szydło.

Jak mówiła, rodzina to nie tylko dzieci, to nie tylko ludzie młodzi, "ale rodzina to bardzo ważne miejsce dla seniorów".

Szydło podkreśliła, że dzięki programowi "Senior plus" samorządy otrzymają wsparcie na tworzenie domów, w których seniorzy będą mieli możliwość spotykania się, wspólnego spędzania czasu oraz realizowania swoich talentów i ambicji.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że w tym roku powstanie 214 nowych placówek dla osób starszych.

Na 2018 r. MRPiPS zaplanowało 80 mln zł na program "Senior plus". Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku - przez kilka godzin dziennie. Tam mogą korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Mają też możliwość zjedzenia ciepłego posiłku.

Czytaj także: Są wyniki konkursu w Programie Wieloletnim „Senior+” na rok 2018

 

W ramach programu "Senior plus" jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu "Senior plus" można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Placówki już istniejące będą mogły otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.