PARTNER PORTALU
  • BGK

Siedziba szczecińskiej filharmonii w finale konkursu architektonicznego

  • Polskie Radio    8 marca 2015 - 13:31
Siedziba szczecińskiej filharmonii w finale konkursu architektonicznego
Forma i kolor budynku zaskakuje melomanów i turystów. Fot. Wikipedia

Siedziba Filharmonii w Szczecinie w finale prestiżowego konkursu architektonicznego. Równo za dwa miesiące 8 maja poznamy laureata nagrody Miesa van der Rohel. Filharmonia imienia Mieczysława Karłowicza to pierwszy budynek w Polsce, który uzyskał taką nominację.
Jak podkreśla Kamila Matczak, rzeczniczka filharmonii, forma i kolor budynku zaskakuje melomanów i turystów: "Z zewnątrz wygląda jak lodowa góra zakończona spiczastym dachem. W środku jest sterylnie i ascetycznie. Są wielkie schody, które prowadzą od parteru do czwartego pietra. Posadzka, schody, ściany, kasa, blaty na stolikach w kawiarni - wszystko jest białe".

W budynku są dwie sale koncertowe: złotą symfoniczną i czarną kameralną. Nowa siedziba filharmonii została oddana do użytku we wrześniu ubiegłego roku. Jest to dzieło barcelońskiego studia architektonicznego Estudio Barozzi Veiga.

Obok szczecińskiego budynku do nagrody nominowani są: Muzeum Sztuki w Ravenzburgu, Duńskie Muzeum Morskie w Helsingorze, Winiarnia Antinoriego koło Florencji oraz nowe centrum akademickie London School of Economics.

Szczecińska Filharmonia znalazła się również wśród finalistów konkursów: "Życie w Architekturze" oraz londyńskiego "Designs of the Year".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.