PARTNER PORTALU
  • BGK

Siemianowice Śląskie. 110-letnia pływalnia jak nowa

  • pt    24 stycznia 2018 - 13:55
Siemianowice Śląskie. 110-letnia pływalnia jak nowa
Pływalnia na status zabytku (fot.mat.prasowe)

Po kilkunastu miesiącach prac remontowych, w Siemianowicach Śląskich do użytku zostanie oddana zabytkowa kryta Pływalnia Miejska. To najstarszy taki obiekt w Polsce, zyskał odmłodzone oblicze dzięki dotacji z UE.
  • Uroczyste otwarcie pływalni nastąpi 26 stycznia. Dzień później będzie można już w pełni korzystać z basenu.
  • Pływalnia działa od 1908 roku.

Jesienią 2016 roku Pływalnia Miejska, została wycofana z użytku w związku z poważnym rozszczelnieniem niecki basenowej. Wyasygnowane w budżecie miasta pieniądze pozwoliły na zakończenie pierwszego etapu prac remontowych, obejmujących w szczególności uszczelnienie i wzmocnienie niecki basenowej, wykończenie ścian hali basenowej i filarów płytkami ceramicznymi oraz renowację zabytkowego świetlika. Koszt tej inwestycji wyniósł 1 mln zł.

Kolejny etap modernizacji zaplanowano na najbliższy rok. Tym razem prace remontowe obejmą wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, wymianę oświetlenia, modernizację instalacji grzewczej. Koszt tej inwestycji przewidziano na ok. 3 mln zł.

Czytaj też: Upadł najstarszy aquapark w Polsce

Rewitalizacja Pływalni Miejskiej jest elementem większej całości obejmującej także przyległy Park Hutnik. Cały kompleks zostanie objęty dofinansowaniem z Unii Europejskiej w ramach poddziałania Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych przewidzianych w projekcie pn. „Poprawa infrastruktury zabytkowej Pływalni w Siemianowicach Śląskich wraz z tworzeniem atrakcyjnych przestrzeni miejskich dla rodzin z dziećmi – Park Hutnik” wynosi 6 mln 600 tys. z czego 85 stanowić będzie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Najstarsza w Polsce

Pływalnia Miejska w Siemianowicach Śląskich jest najstarszą pływalnią w Polsce. W 1907 roku rozpoczęto budowę obiektu, natomiast w 1908 roku basen został oddany do użytku mieszkańców.

Obiekt w 1995 roku został przejęty przez gminę Siemianowice Śląskie i został uruchomiony po pierwszym remoncie, również w tym samym roku. W 1997 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, pływalnię wpisano do rejestru zabytków ówczesnego województwa katowickiego. Warto dodać, że obiekt przez lata służy nie tylko siemianowiczanom, jest także siedzibą miejskiego oddziału WOPR. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.