PARTNER PORTALU
  • BGK

Sienkiewicz stanie koło KCK

  • Gazeta Wyborcza Kielce    8 października 2009 - 16:13

Gotowa jest koncepcja zagospodarowania placu w sąsiedztwie KCK, na którym stanąć ma pomnik Henryka Sienkiewicza. Jego autorem jest znany rzeźbiarz Gustaw Zemła, autorem koncepcji placu są miejscy architekci - donosi "Gazeta Wyborcza Kielce".
- Nie upubliczniamy jej, bo pracujemy jeszcze nad szczegółami. Teren jest bardzo trudny, o dużych spadkach, pod nim mamy szereg sieci wodociągowych, gazowych. Musimy w zasadzie sporządzić projekt architektoniczno-budowlany. Dlatego robimy to wspólnie z Miejskim Zarządem Dróg - tłumaczy Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Kielcach.

Ale idea i układ placu są już dokładnie określone. Ma to być miejsce pełne zieleni, sprzyjające odpoczynkowi, takie, które stanowi łagodne zwieńczenie deptaka. Na osi Sienkiewicza stanie kolumna, która jest elementem pomnika, nieco z boku - sama rzeźba polskiego pisarza. Plac będzie zbudowany tarasowo, właśnie ze względu na duże pochyłości. Najniżej usytuowany będzie pomnik. Znajdzie się w okręgu, który wyznaczy nie posadzka, ale ławki wokół i latarnie. Około 20 centymetrów wyżej będzie miejsce dla zieleni.

Koncepcja przewiduje wygodne połączenie placu przed KCK z placem, gdzie stanie pomnik Sienkiewicza. Jedyną przejezdną ulicą zostanie ulica św. Leonarda do skrzyżowania z Zagórską, ale nie będzie ona wylana asfaltem, a prawdopodobnie wyłożona materiałem takim jak plac

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.