Skąd wziąć miliony na stadiony

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 20-07-2011
  • drukuj
Na stadionach można zarabiać, ale niefortunne inwestycje grożą plajtą.
Skąd wziąć miliony na stadiony

Żeby wyjść na zero, operator PGE Arena musi zarabiać 13 – 15 mln zł rocznie. Koszt utrzymania stadionu ocenia się na 10 – 13 mln zł. A jeszcze 2 mln zł rocznie najemca będzie płacił miastu za dzierżawę. Samorządowi ma też oddawać 5 proc. przychodów – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Stadiony zarobią nie tylko na piłkarzach

We Wrocławiu, gdzie utrzymanie stadionu kosztować będzie kilkanaście milionów złotych rocznie, miejska spółka płaci operatorowi – firmie SMG – 7 mln zł rocznie. Operator musi wypracować tyle pieniędzy, żeby pokryć utrzymanie stadionu (ok. 14 mln zł).

Czytaj też: Stadiony mają na siebie zarabiać

Na stadionie do wynajęcia jest 10 tys. m kw. powierzchni komercyjnych przeznaczonych m.in. na biura. W ciągu jednego dnia w marcu sprzedano wszystkie tzw. miejsca biznesowe. Cena za loże wahała się od 4,5 do 6 tys. zł. Roczny zysk z tego dla Wrocławia to ok. 6 mln zł.

Poznań, który już jesienią oddał do użytku stadion, wciąż nie ma operatora, który zacząłby pozyskiwać partnerów biznesowych.

Jaka jest przyczyna nikłego zainteresowania biznesu stadionami? Operatorzy wyliczają: kryzys i fakt, że na czas mistrzostw i tak wszystkim zarządzać będzie UEFA. Eksperci dodają: wpadki i niedociągnięcia – podaje „Rzeczpospolita”.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE


Trzeba " Kadrę " zmotywować,
By wszystkich ograła,
A " miliony na stadiony ",
Wtedy będzie miała.

Eterno Vagabundo, 2011-07-20 14:09:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE