PARTNER PORTALU
  • BGK

Skanska rozbuduje gdańskie lotnisko

  • wnp.pl (Marcin Szczepański)    18 stycznia 2010 - 11:39

Przedstawiciele Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisali umowę na budowę nowej drogi kołowania z firmą Skanska. Wykonawca zobowiązał się do zakończenia inwestycji w ciągu 16 miesięcy. Prace budowlane rozpoczną się już w przyszłym miesiącu i będą kosztować blisko 45 mln złotych. Połowa środków została pozyskana z funduszy Unii Europejskiej.
Droga kołowania to niezwykle ważny projekt, który pozwoli zwiększyć z 12 do 30 liczbę operacji lotniczych (czyli startów i lądowań) na godzinę. Zostanie wyposażona w odpowiednie, nowoczesne oświetlenie, jej długość wyniesie blisko 2,6 km, a z pasem startowym łączyć ją będzie osiem zjazdów.

Jest to szczególnie istotne przy obsłudze krótkich, ale intensywnych wydarzeń w mieście, a do takich z pewnością zalicza się ćwierćfinał EURO 2012. - Cieszę się niezmiernie, że ta ważna inwestycja już się rozpoczyna i nasze lotnisko będzie przygotowane do mistrzostw w roku 2012 - podkreślał obecny na uroczystości prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Kolejnym ważnym projektem będzie budowa nowego terminala pasażerskiego, zdolnego do odprawienia ponad 4 mln pasażerów rocznie. Przetarg jest w toku i jeszcze w tym miesiącu poznamy ostatecznego zwycięzcę.

29 stycznia dowiemy się, jakie oferty złożyły firmy ubiegające się o budowę nowych miejsc postojowych i płyty odladzania. Dzięki tej inwestycji na lotnisku będzie mogło przebywać jednocześnie 49 maszyn, podczas gdy obecnie jedynie 19.

Port Lotniczy zakończył już unowocześnienie infrastruktury energetycznej, w ramach którego położono aż 70 km kabli, zaś w lutym wzbogaci się o nowoczesny wóz strażacki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.