PARTNER PORTALU
  • BGK

Skarabeusze w rejestrze zabytków

  • PAP    2 sierpnia 2011 - 20:37
Skarabeusze w rejestrze zabytków

Przedwojenna willa "Pod Skarabeuszami" na Mokotowie przy ul. Puławskiej została wpisana do rejestru zabytków - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie. W budynku zachowało się wiele elementów pierwotnego wystroju i konstrukcji.
Willę wybudowano w latach 1932-1934. Do dziś przetrwała płaskorzeźba na elewacji frontowej budynku, przedstawiająca dwie sowy, krążące nad skarabeuszem. Pierwotnie, były trzy takie rzeźby, stąd wzięła się nazwa budynku. Wewnątrz zachowała się oryginalna klatka schodowa z rzeźbionymi okładzinami z drewna dębowego oraz balustradą.

"Po wojnie willa została zamieszkana przez lokatorów komunalnych, co doprowadziło do pogorszenia stanu budynku" - powiedziała Monika Dziekan, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Na parterze willi znajduje się fragment parkietu ułożonego w siedmioramienną gwiazdę. Symbol ten, oraz egipskie motywy na fasadzie budynku, wiążą się z korporacją studencką "Arkonia", której członkami byli i projektant budynku, Adolf Inatowicz-Łubiański, i pierwszy właściciel willi - Władysław Malinowski.

"Arkonia" to stowarzyszenie studenckie, założone w 1897 r. na politechnice w Rydze. Najsłynniejszym z jej członków był gen. Władysław Anders. "Arkonia" istnieje do dzisiaj. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.