PARTNER PORTALU
  • BGK

Skawina będzie miała obwodnicę

  • PAP    13 grudnia 2012 - 18:12
Skawina będzie miała obwodnicę

Kosztem około 50 mln zł powstanie obwodnica podkrakowskiej Skawiny. Inwestycja, która ma być oddana do użytku w 2014 roku, zostanie dofinansowana ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO).
Jak poinformował w czwartek członek zarządu województwa małopolskiego Jacek Krupa, przedsięwzięcie posłuży nie tylko mieszkańcom miasta, ale też przyczyni się do jego dalszego rozwoju gospodarczego.

"Ruch na drodze krajowej nr 44 przebiegającej przez Skawinę narósł do tego poziomu, że miasto jest po prostu sparaliżowane, a korki stanowią zagrożenie dla jego przyszłości" - ocenił Krupa.

Przypomniał, że przez wiele lat planowano, iż inwestycja łącząca się z drogą krajową nr 44 będzie finansowana z budżetu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). W tym celu wykupiono grunty i przygotowano pełną dokumentację przedsięwzięcia wraz z prawomocnym pozwoleniem na budowę. W 2009 roku GDDKiA zrezygnowała jednak z przeprowadzenia tej inwestycji.

Obwodnica Skawiny będzie miała swój początek na skrzyżowaniu z ul. Przemysłową, czyli na końcu wybudowanego już przez gminę Skawina pierwszego odcinka trasy, odchodzącego od ul. Krakowskiej. W ramach inwestycji powstanie ponad 2-kilometrowa droga przebiegająca w sąsiedztwie skawińskiej strefy gospodarczej.

Według Krupy wiosną przyszłego roku powinien zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji, a sama budowa rozpocznie się w lecie przyszłego roku. Jej zakończenie zapowiadane jest na 2014 rok.

Obwodnica ma kosztować około 50 mln zł, z czego 42,5 mln zł będzie stanowić dofinansowanie w ramach MRPO. Pozostałe pieniądze władze województwa chciałyby pozyskać od GDDKiA.

Jak zaznaczył burmistrz Skawiny Adam Najder, powstanie trasy pozwoli na przerzucenie ruchu ciężarowego i częściowo tranzytowego na północno-wschodni fragment obwodnicy oraz odciążenie mostu na rzece Skawince, który jest w bardzo złym stanie technicznym.

Docelowo, po wybudowaniu kolejnych fragmentów obwodnicy, będzie się ona łączyła z drogą wojewódzką nr 953 za wsią Rzozów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.