PARTNER PORTALU
  • BGK

Składka narodowa na kolejkę na Kasprowy

  • PAP    16 maja 2013 - 11:49
Składka narodowa na kolejkę na Kasprowy

Jeżeli środowisko PiS, jako inicjator apelu ws. kolejki linowej na Kasprowy Wierch, zorganizuje składkę narodową na rzecz wykupienia od PKP tej kolejki, to Bronisław Komorowski rozważy objęcie akcji patronatem.
„Prezydent traktuje tę inicjatywę ze strony byłego ministra w rządzie PiS, a także środowiska PiS, jako dobrą monetę i chciałby, aby była to zapowiedź woli współpracy także w innych ważnych sprawach w przyszłości" - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Czytaj też: Lasom nie po drodze z kolejką linową

Politycy PiS, w tym były minister środowiska Jan Szyszko, zwrócili się w środę do prezydenta Bronisława Komorowskiego o przeprowadzenie składki narodowej na rzecz wykupienia od PKP kolejki linowej na Kasprowy Wierch, by później przekazać ją Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu.

„Jeżeli inicjatorzy apelu do prezydenta zorganizują taką akcję (składkę narodową na rzecz wykupienia od PKP kolejki linowej na Kasprowy Wierch), to Bronisław Komorowski rozważy objęcie jej patronatem" - oświadczyła Trzaska-Wieczorek.

Prywatyzacja PKL budzi wiele kontrowersji. Zaniepokojenie sprzedażą PKL wyraziła Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Tatrzański Park Narodowy. Sprzedaży PKL sprzeciwiają się m.in. niektórzy parlamentarzyści oraz Związek Podhalan.

PKL zarządza infrastrukturą turystyczną m.in. w Zakopanem, Zawoi, Szczawnicy oraz w Krynicy. W 2011 roku osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów. Prywatyzacja PKL ma zapewnić środki na spłatę części zadłużenia polskiej kolei. W tym roku PKP SA muszą spłacić ok. 1 mld zł długu.

Na początku kwietnia PKP poinformowało, że oferty wiążące na zakup Polskich Kolei Linowych złożyło pięć podmiotów: Polskie Koleje Górskie należące do czterech gmin z Podhala, z Zakopanem na czele; Centrum Targowe „Ptak"; Investor Private Equity Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych; Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe; oraz przedsiębiorca z Nowego Targu Tomasz Żarnecki.

Finalizacja procesu prywatyzacji PKL jest przewidziana na pierwszą połowę 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.