PARTNER PORTALU
  • BGK

Składowisko odpadów na drodze do przedłużenia

  • www.radomnews.pl    13 czerwca 2012 - 12:23
Składowisko odpadów na drodze do przedłużenia

Przedłużenie ulicy Mieszka I na odcinku pomiędzy ulicami Ofiar Firleja i Witosa w Radomiu nie zostanie wybudowane w tym roku.
Prace mogą rozpocząć się tam najwcześniej na przełomie 2012 i 2013 roku, jeżeli wcześniej wydana zostanie pozytywna opinia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Reszta inwestycji idzie natomiast planowo.

Inspektorzy WIOŚ nakazali wstrzymanie robót na wspomnianym odcinku, kiedy pod koniec września ubiegłego roku zostało tam odkryte nieczynne składowisko odpadów komunalnych. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego zlecił przeprowadzenie ekspertyzy odpadów.

Badania wykonano na całej szerokości projektowanego pasa drogowego pomiędzy ulicami Ofiar Firleja i Witosa. Specjalistyczna firma z Kielc wykonała tam kilkadziesiąt próbnych odwiertów. Niedawno zakończona ekspertyza wypadła pomyślnie. Składowisko nie zawiera odpadów przemysłowych, medycznych, weterynaryjnych, chemikaliów, ani środków ochrony roślin. Jest także dość płytkie.

Odpady zalegają na głębokości od około 1,3 do 5,2 metra. Składowisko to jest w przeważającym stopniu zmineralizowane, co oznacza, że większość odpadów uległa już rozpadowi. Z badań wynika, że jest możliwość zagospodarowania tego terenu poprzez zastosowanie odpowiednich technologii przy budowie planowanego przedłużenia ulicy Mieszka I (wzdłuż cmentarza).

Wyniki ekspertyzy zostaną przesłane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Władze miasta spodziewają się, że na ich podstawie będzie wydane pozytywne rozstrzygnięcie, umożliwiające zabudowanie terenu między ulicami Ofiar Firleja i Witosa.

Wymaga to przygotowania projektu zamiennego. Ostatni, około 600-metrowy odcinek nowego przedłużenia ulicy Mieszka I musi być wybudowany inną, droższą technologią. Ostateczny koszt całej inwestycji będzie nieco wyższy niż początkowo zaplanowaliśmy.

Prace projektowe potrwają kilka miesięcy, a to znaczy, iż budowa tego odcinka ma szansę zacząć się na przełomie bieżącego i następnego roku – przy założeniu, że będzie odpowiednia pogoda. Zakończenie ostatniego odcinka planowane jest do końca czerwca 2013 roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.