PARTNER PORTALU
  • BGK

Skrzyszów i Tarnów bezpieczne przed powodzią

  • PAP    15 października 2014 - 20:05
Skrzyszów i Tarnów bezpieczne przed powodzią

Kosztem ponad 21 mln zł w gminie Skrzyszów w Małopolsce powstał zbiornik retencyjny o powierzchni ponad 20 ha wraz z długą na niemal 230 metrów zaporą wodną. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w powiecie tarnowskim.
Jak poinformował wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, oddany do użytku obiekt jest pierwszym zbiornikiem małej retencji zbudowanym w tym regionie. Ma on bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa powodziowego Tarnowa i Skrzyszowa. Obejmuje obszar najbardziej zagrożonych terenów zlokalizowanych w okolicach potoków Korzeń i Wątok, będących dopływami rzeki Białej Tarnawskiej.

Głównym elementem przedsięwzięcia jest zapora o długości blisko 230 metrów wraz ze zbiornikiem przeciwpowodziowym "Skrzyszów" o pojemności całkowitej prawie 760 tysięcy metrów sześciennych i powierzchni ponad 20 hektarów. Obrzeża zbiornika zostały obsadzone drzewami i krzewami.

Przy zbiorniku powstały dwie drogi o łącznej długości 3 km. Wybudowano także linię energetyczną doprowadzającą energię do oświetlenia i zasilania urządzeń. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm, którego liderem jest Budimex S.A.

Czytaj też:  Nowe wytyczne pozwolą lepiej przygotować się na wypadek powodzi

Inwestycja została sfinansowana w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe środki pochodziły z budżetu województwa.

Zbiornik przeciwpowodziowy Skrzyszów jest pierwszą realizacją w ramach "Programu Małej Retencji Województwa Małopolskiego", która w 2004 roku została opracowana przez specjalistów z firmy Sweco Hydroprojekt Kraków. Łącznie obejmuje ona 65 zbiorników, które zlokalizowane są na terenie 62 gmin w 17 powiatach. Sweco Hydroprojekt Kraków opracował również dokumentację projektową dla kolejnych dwóch zbiorników -"Joniny" w miejscowości Ryglice, powiat tarnowski oraz "Grodna" w Grybowie na terenie powiatu nowosądeckiego.

Czytaj też: Te gminy dostaną pomoc na usunięcie szkód spowodowanych przez żywioł

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.