PARTNER PORTALU
  • BGK

Skuteczna rewitalizacja motorem rozwoju miast

  • Portalsamorzadowy.pl    25 kwietnia 2016 - 14:27
Skuteczna rewitalizacja motorem rozwoju miast
Rewitalizacja obejmuje śródmieście Wałbrzycha (fot.um.walbrzych.pl)

Za nośnym hasłem rewitalizacja musi się kryć znacznie więcej niż remont elewacji. Same odnawianie budynków bez tzw. rewitalizacji społecznej sukcesu nie przyniesie. Co więcej, pieniądze na rewitalizację w myśl ustawy otrzymują projekty uwzględniające „czynnik ludzki”. O skutecznych narzędziach i metodach oraz włączaniu społeczności lokalnych do projektów rewitalizacyjnych będzie mowa podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w ramach debaty pt. „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej”.
Bytom, Wałbrzych i Łódź są w trakcie pilotażowego program rewitalizacji. Wypracowane w jego trakcie rozwiązania i dobre praktyki mają w przyszłości pomóc także w postawieniu na nogi innych zdegradowanych polskich miast.

Na uruchomienie programu pozwoliła ustawa o rewitalizacji, która weszła w życie 18 listopada 2015 r. Rewitalizację określa się tam mianem „wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki”, zaś sam obszar zdegradowany został w tym dokumencie określony jako znajdujący się w stanie kryzysowym „z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym”.

Pojawia się jednak pytanie, czy nacisk na społeczny aspekt rewitalizacji nie jest za duży? Eksperci i przedstawiciele miast przekonują, że bez zaangażowania społecznego, zmiany sposobu myślenia mieszkańców o mieście, nie da się reanimować zaniedbanych obszarów czy dzielnic.

Jak podkreśla Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, jeśli inwestuje się nie tylko w tkankę komercyjną, ale też w tkankę społeczną miasta, to odnawiają się całe kwartały. Ale do tego potrzebna jest zgoda wszystkich zainwestowanych stron, co nie zawsze jest proste w realizacji.

Niedawno Ministerstwo Rozwoju zakończyło drugi etap konkursu „Modelowa rewitalizacja miast” wybierając 20 miast i gmin, które otrzymają dofinansowanie na przygotowanie gminnych programów rewitalizacji. To, co łączy wszystkie te przedsięwzięcia, to również duży nacisk położony na kwestie społeczne. Jak podkreśla Paweł Chorąży, wiceminister rozwoju, rewitalizacja jest ważną częścią myślenia o rozwoju miasta i powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym miasta w odniesieniu do jego obszarów problemowych.

O narzędziach i metodach włączania społeczności lokalnych do projektów rewitalizacyjnych, o dobrych i złych praktykach w Polsce i na świecie, a także o tym, że dobrze przeprowadzona rewitalizacja może stać się sposobem chociażby na zapobieganie „rozlewaniu się miast” - będzie mowa podczas debaty „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej”, która odbędzie się 19 maja o godz. 13.30 w MCK w Katowicach podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.