PARTNER PORTALU
  • BGK

Skwer Generała de Gaulle'a w miejscu byłego stalagu

  • PAP    22 listopada 2010 - 16:32

Tablicę z napisem Skwer Generała de Gaulle'a odsłonięto w poniedziałek w Krakowie w miejscu byłego Stalagu 369, w którym podczas wojny hitlerowcy więzili podoficerów i żołnierzy francuskich, belgijskich i holenderskich.
Nadanie skwerowi nazwy gen. de Gaulle'a odbyło się w 120. rocznicę urodzin francuskiego generała i polityka, podczas corocznej uroczystości przy obelisku, upamiętniającym ofiary stalagu. Skwer gen. de Gaulle'a znajduje się u zbiegu ulic Zawiłej i Żywieckiej w Borku Fałęckim.

W uroczystości uczestniczyli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, konsul generalny Francji w Krakowie Alexis Chahtahtinsky, oraz kombatanci i młodzież szkolna ze szkół wyróżnionych medalem "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej", w tym gimnazjum nr 24, które opiekuje się terenem b. stalagu.

Stalag karny w Borku Fałęckim istniał od czerwca 1942 r. do sierpnia 1944 r. Hitlerowcy więzili w nim kilkanaście tysięcy podoficerów i żołnierzy odmawiających pracy. Jeńcom pomagali okoliczni mieszkańcy, którzy z narażeniem życia dostarczali żywność, a uciekinierom z obozu dawali schronienie. Pobyt w Stalagu 369 przypłaciło życiem 14 żołnierzy. Ich prochy po wojnie ekshumowano i przewieziono do Francji. Istnienie obozu upamiętnia obelisk.

Jak poinformował Jacek Majchrowski, teren, na którym znajdował się stalag, został kilkanaście miesięcy temu wykupiony przez miasto. Z inicjatywy konsula generalnego Francji i na wniosek prezydenta miasta, Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę, by skwer przy obelisku nazwać imieniem gen. de Gaulle'a.

"To wydarzenie świadczy o tym, że w Polsce docenia się zasługi gen. de Gaulle'a - i jako prezydenta Francji, i jako przyjaciela Polski" - powiedział Jacek Majchrowski. Podkreślił, że stalag był także miejscem pomocy, w którym Polacy, mieszkańcy okolicy, działacze i żołnierze podziemia nieśli pomoc uwięzionym żołnierzom francuskim. "To miejsce może być symbolem przyjaźni polsko-francuskiej" - podkreślił Majchrowski.

"Generał Charles de Gaulle pozostaje do dziś przykładem dla młodych pokoleń Francuzów. W 1920 r. walczył w ramach korpusu ekspedycyjnego armii francuskiej u boku Wojska Polskiego i za udział w Bitwie Warszawskiej został odznaczony największym polskim odznaczeniem Virtuti Militari" - mówił konsul generalny Francji Alexis Chahtahtinsky. Wspomniał przyjęcie, jakie zgotowano gen. De Gaulle'owi w 1967 roku podczas oficjalnej wizyty w Polsce. "Udało nam się razem zachować wolność i niepodległość. Przyszłość należy do narodów, które potrafią pamiętać" - podkreślił konsul.

Gen. Charles de Gaulle (ur. 22 listopada 1890 roku, zm. 9 listopada 1970 r.) - francuski polityk i teoretyk wojskowości; w czasie II wojny światowej stał na czele emigracyjnego rządu Francji, kontynuującego walkę z Niemcami. W latach 1959-1969 był prezydentem Francji i twórcą nowej konstytucji, ustanawiającej półprezydencki system rządów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.