PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk, Drogowa Trasa Średnicowa: Prezydenci podpisali porozumienie ws. decyzji środowiskowej o DTŚ Wschód

  • PAP/AT    3 lutego 2016 - 17:39
Śląsk, Drogowa Trasa Średnicowa: Prezydenci podpisali porozumienie ws. decyzji środowiskowej o DTŚ Wschód

Przy przygotowaniach do budowy dwóch odnóg trasy z Katowic przez Mysłowice do granic Jaworzna oraz do Sosnowca współpracowały dotąd te trzy ostatnie miasta (fot.jaworzno.pl)

• Prezydenci podpisali w środę porozumienie ws. wspólnego wykonania decyzji środowiskowej ws. realizacji DTŚ.
• Włodarze uważają, że rozbudowa DTŚ jest bardzo ważną inwestycją dla całej aglomeracji.
• Obecnie trwają odbiory ostatniego budowanego w ostatnich latach odcinka DTŚ - w śródmieściu Gliwic.
Prezydenci Katowic, Sosnowca, JaworznaMysłowic podpisali w środę porozumienie ws. wspólnego wykonania decyzji środowiskowej dotyczącej realizacji wschodniego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej.

Przy przygotowaniach do budowy dwóch odnóg trasy z Katowic przez Mysłowice do granic Jaworzna oraz do Sosnowca współpracowały dotąd te trzy ostatnie miasta. Ostatnio do rozmów dołączyły władze Katowic - zainteresowane przebudową i rozbudową obecnego końcowego odcinka DTŚ w rejonie węzłów z katowickimi ulicami Dudy Gracza i Murckowską.

Czytaj też: Gliwice, Drogowa Trasa Średnicowa, Frankiewicz: Odcinek DTŚ zostanie otwarty 20 marca

Wschodni odcinek DTŚ między Katowicami i Jaworznem przewidziano do finansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, którego środki będą rozdzielane w procedurze konkursowej. Według wcześniejszych założeń to nowe połączenie miałoby kosztować ok. 300 mln zł.

Czytaj też: DTŚ w Zabrzu doczeka się kompleksowego remontu?

Dla południowego odcinka, wiodącego w kierunku Jaworzna, przygotowano już m.in. studium transportowe i dokumentację środowiskową. To dokumenty dające podstawę dla ogłoszenia w najbliższych tygodniach, w lutym, przetargu na projekt tej odnogi - kończącej się węzłem z trasą S1 w sosnowieckiej dzielnicy Jęzor.

Odnoga północna, przez Sosnowiec, miałaby być finansowana w ramach Kontraktu Terytorialnego. Na razie wstępne prace projektowe tego połączenia jeszcze trwają; powinny zakończyć się jeszcze w pierwszej połowie br. Ponieważ pewniejsze wydaje się finansowanie południowego odcinka do Jęzora, to na nim bardziej skoncentrowano przygotowania do jego budowy.

W środę prezydenci Katowic, Sosnowca, Jaworzna i Mysłowic podpisali porozumienie dotyczące "wspólnego wykonania decyzji środowiskowej ws. realizacji DTŚ". Władze Katowic oraz trzech współpracujących dotąd przy projekcie miast wydały jednak osobne komunikaty w tej sprawie.

W komunikacie Sosnowca, Jaworzna i Mysłowic wskazano m.in., że rozbudowa DTŚ w kierunku wschodnim jest bardzo ważną inwestycją dla całej aglomeracji, a wypracowany wspólnie przebieg trasy będzie korzystny dla mieszkańców.

"Zależy nam na tym, by komfort i tempo przemieszczania się DTŚ-ką były równomierne na całym odcinku. Dlatego jesteśmy zdeterminowani, żeby odcinek DTŚ od węzła Lwowska w Katowicach, poprzez Mysłowice aż do węzła Jęzor w Sosnowcu powstał" - napisali prezydenci trzech miast, wskazując że fundusze na ten cel są w RPO, a projekt znajduje się na liście ujętej w planie rozbudowy dróg wojewódzkich w województwie śląskim.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: