PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk, osiedla: Architektura powinna nawiązywać do tradycji regionu

  • Housemarket.pl    5 lutego 2016 - 10:03
Śląsk, osiedla: Architektura powinna nawiązywać do tradycji regionu
(Tomasz Konior, fot. PTWP)

Zabudowa familoków jest duchem obecna w tradycji śląskiego budowania. Dla Tomasza Koniora to bardzo istotny element projektowania osiedli. W każdym swoim projekcie szuka śląskiej tożsamości.
Architekt uważa, że współczesna architektura wręcz powinna się odwoływać do tradycji. Udowodnił to na przykład w katowickim osiedlu Wille Parkowa. Proste geometryczne bryły willi mogą kojarzyć się z najlepszymi dokonaniami modernizmu międzywojennego, z którego słyną Katowice.

Tomasz Konior postanowił jednak nadać domom bardziej śląski klimat, stąd okładzina w cegle. Do budowy każdej z willi użyto cegły o innym odcieniu. Ten kolorystyczny, ceglany kod pozwolił mieszkańcom pełniej identyfikować się z własnym domem.

Czytaj też: Katowice: obok Spodka powstanie nowy kompleks biurowy

Wille wyróżniono także przez inaczej rozwiązane bryły, rozmieszczenie okien, loggii, tarasów czy wejść w podcieniach. I tutaj można znaleźć nawiązanie do najlepszych śląskich tradycji. Jak na słynnym osiedlu robotniczym Nikiszowiec, gdzie każdy dom jest inny, ma inaczej ukształtowane wejście, a jednocześnie wszystkie razem tworzą zwarty zespół mieszkaniowy.

Według architekta Katowice i Śląsk przeszły w ostatnich latach olbrzymią metamorfozę.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.