PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk: remont na lotnisku Katowice

  • PAP/em    19 listopada 2015 - 19:52
Śląsk: remont na lotnisku Katowice

Prace będą elementem dostosowania lotniskowej infrastruktury do kategorii II operacji lotniczych (fot. facebook.com/KatowiceAirport)

W porcie lotniczym Katowice rozpoczyna się przebudowa dawnej drogi startowej w drogę kołowania – podały władze lotniska i wykonawca.
Przebudowa starej drogi startowej stała się możliwa po oddaniu do użytku obecnej, działającej od maja br. Poprzednia infrastruktura była mocno zniszczona, nie w pełni dostosowana do zmieniających się przepisów. Teraz zostanie m.in. przykryta nowymi warstwami mineralno–bitumicznymi.

Warte 40,6 mln zł brutto prace – poza częścią lotniskowo-drogową – obejmą roboty kanalizacyjne i elektryczne. Przewidziano nowe studnie ściekowe, nowe odcinki kanalizacji deszczowej i renowację istniejących. Powstanie też nowe oświetlenie nawigacyjne drogi kołowania i stanowisk postojowych oraz kanalizacja kablowa dla nowoczesnego systemu sterowania i monitoringu – podała w czwartek firma Skanska.

Piotr Adamczyk z działu marketingu katowickiego lotniska wyjaśnił, że chodzi m.in. o sprawy niezbędne do dostosowania lotniskowej infrastruktury do kategorii II operacji lotniczych. Choć bowiem często w kontekście kategorii mówi się o systemie wspomagającym lądowanie samolotów, tzw. ILS, system ten jest jedynie jednym z elementów potrzebnych do nadania lotniska określonej kategorii.

„Żebyśmy mogli wprowadzić drugą kategorię operacji lotniczych jednym z niezbędnych elementów – obok ILS - jest rozbudowane oświetlenie pola manewrowego. Co bowiem z tego, że samolot wyląduje w II kategorii operacji lotniczych, jak potem nie będzie mógł kołować. Dlatego trzeba uzbroić drogi kołowania oraz stanowiska płyt postojowych w podświetlane osie” - powiedział PAP Adamczyk. Obecnie w Katowicach osie te nie są podświetlane – są wymalowane.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.