PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk również chce Jessicę

  • PAP    2 grudnia 2009 - 11:11

Kilkadziesiąt inwestycji o łącznej wartości 150 mln EUR zrealizuje woj. śląskie w ramach unijnej inicjatywy "Jessica", wspierającej głównie rewitalizację i rozwój miast.
Studium możliwości wdrożenia inicjatywy "Jessica" w woj. śląskim przygotowała na zlecenie Europejskiego Banku Inwestycyjnego katowicka firma konsultingowa City Consulting Institute (CCI). Ta sama firma wygrała niedawno konkurs na wsparcie wdrażania i zarządzania Funduszem Powierniczym "Jessica" w woj. zachodniopomorskim.

"Jessica" (z angielskiego Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) jest wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, stworzoną do odnowy zaniedbanych i zdegradowanych obszarów miast, by pobudzić ich rozwój gospodarczy i społeczny.

Inicjatywa nie daje dodatkowych pieniędzy, ale pozwala inaczej wydawać te już dostępne, np. w ramach regionalnych programów operacyjnych. Dzięki przekształceniu ich na środki zwrotne (np. pożyczki, gwarancje) możliwe jest ich efektywniejsze wydanie i lepsze zarządzanie. W "Jessice" instytucje zarządzające programami operacyjnymi mogą korzystać z zewnętrznych ekspertów i mają lepszy dostęp do kapitału, także prywatnego.

"Jessica"jest instrumentem elastycznym, pozwala na doskonałe dostosowanie form finansowania do uwarunkowań lokalnych i potrzeb regionu. Stwarza ogromne możliwości rozwoju, szczególnie rynku partnerstwa publiczno-prywatnego" - tłumaczy prezes CCI Mateusz Górka.

Na Śląsku ten mechanizm może m.in. wspomóc rewitalizację obszarów poprzemysłowych, np. pokopalnianych. Wśród projektów zgłoszonych do potencjalnej realizacji w ramach inicjatywy "Jessica" są m.in. pomysły stworzenia na poprzemysłowych terenach centrów przedsiębiorczości czy edukacji, a także projekty renowacji budynków czy całych dzielnic miejskich.

Przed wdrożeniem inicjatywy w poszczególnych krajach czy regionach Europejski Bank Inwestycyjny zamawia tzw. studium ewaluacyjne, opracowywane przez wybraną firmę doradczą. Na Śląsku zajął się tym City Consulting Institute, który przygotował studium we współpracy z samorządami i ekspertami. Prace nad dokumentem trwały około pół roku. Częścią studium jest lista projektów do realizacji w ramach inicjatywy.

Zainteresowanie realizacją inicjatywy "Jessica" wyraziło w Europie kilkanaście regionów, m.in.: Londyn, północnozachodnia Anglia, Andaluzja, Brandenburgia, a także całe państwa, np. Litwa. W Polsce na realizację tego mechanizmu zdecydowały się jak dotąd woj. wielkopolskie i zachodniopomorskie (z naciskiem na Szczecin i Koszalin), przygotowują się woj. śląskie i dolnośląskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.