PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski Klaster Rewitalizacji i Technologii

  • PAP    24 listopada 2011 - 15:45
Śląski Klaster Rewitalizacji i Technologii

Instytucje naukowo-badawcze, samorządy i przedsiębiorstwa znalazły się wśród założycieli powołanego w czwartek Śląskiego Klastra Rewitalizacji i Technologii Środowiskowych. Ich współpraca ma m.in. pomóc w rekultywacji terenów zdegradowanych przez przemysł.
Wśród członków klastra są Główny Instytut Górnictwa, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Politechnika Śląska, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Izba Gospodarcza Piekary Śląskie, Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego oraz małe i średnie firmy z województwa śląskiego. Klaster jest otwarty na kolejnych członków. Jego operatorem będzie Park Przemysłowo Technologiczny EkoPark w Piekarach Śląskich.

Umowę o współpracy w ramach klastra podpisano w czwartek w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Marszałek województwa (oceń działania marszałka) objął patronat nad tą inicjatywą.

Czytaj też: Klastry po polsku

Rzeczniczka urzędu, Aleksandra Marzyńska, zaznaczyła, że tego typu współpraca nauki i biznesu powinna ułatwić wdrażanie w regionie innowacyjnych technologii środowiskowych, a także rozwiązań sprzyjających rewitalizacji - nie tylko w obszarze środowiska, ale także problemów społecznych i gospodarczych.

Według inicjatorów powołania klastra, może on pomóc wykorzystać potencjał woj. śląskiego związany z wymagającymi rekultywacji i zagospodarowania obszarami po wieloletniej działalności przemysłu ciężkiego. Na tych terenach często nakładają się na siebie problemy ekologiczne, gospodarcze i społeczne.

Niektóre projekty rewitalizacyjne mogłyby być finansowane ze środków unijnej inicjatywy Jessica. W woj. śląskim na ten mechanizm przeznaczono ok. 60 mln euro, które będą wydane głównie w postaci pożyczek na realizację projektów rewitalizacyjnych.

Środki zasilą inwestycje np. przedsięwzięcia partnerstwa publiczno-prywatnego lub inne projekty miejskie, wynikające z planów zrównoważonego rozwoju.

Wśród projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie z inicjatywy Jessica, jest przekształcanie zdegradowanych obiektów przemysłowych np. w kina, galerie, teatry czy centra konferencyjne, odnowa obszarów powojskowych i poprzemysłowych czy odnowa centrów miast, dzielnic oraz infrastruktury miejskiej o unikalnej wartości historycznej.

Klastry są jednym z najważniejszych narzędzi polityki rozwoju regionalnego i polityki innowacyjnej UE. Skupiają działające blisko siebie firmy i organizacje z pokrewnych branż (m.in. producentów, dostawców, odbiorców, dystrybutorów), które - choć na rynku ze sobą konkurują - chcą jednocześnie współpracować na rzecz wspólnego celu i korzyści. Może chodzić np. o opracowywanie, we współpracy z naukowcami, nowych rozwiązań technologicznych.

Tworzenie klastrów w woj. śląskim wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji. W regionie działają już m.in. Innowacyjny Śląski Klaster Czystych Technologii Węglowych, Śląski Klaster Wodny, Klaster Energetyczny, Klaster Technologii Energooszczędnych Euro-Centrum, a także klaster logistyczny w Gliwicach. W Rudzie Śląskiej działa klaster usług "Architektura-budownictwo-geodezja", a w okolicach Bielska-Białej klaster lotniczy. Podobny chcą zainicjować władze Rybnika. Swój klaster powołali też, wspólnie z jednostki naukowo-badawczymi, producenci maszyn i urządzeń górniczych.

Trzy klastry powołano w Częstochowie (zabierz głos/oceń prezydenta): to klaster komunalny "Aglomeracja", klaster budownictwa i infrastruktury "Budosfera", a także klaster "Plastosfera", skupiający przedstawicieli branży przetwórców polimerów.

Rodzajem klastra jest też tworząca się na Śląsku platforma współpracy, w ramach której firmy motoryzacyjne z regionu będą mogły m.in. wspólnie korzystać z usług doradczych, szkoleniowych czy edukacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • T.S.Gust, 2011-11-24 17:10:09

    Szampan(bezalkoholowy),jajeczka(przepiórcze) i kawior(czarny) na otwarciu?