PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Cztery placówki uzdrowiskowe na sprzedaż

  • PAP    12 lutego 2016 - 16:27
Śląskie: Cztery placówki uzdrowiskowe na sprzedaż
Zarząd województwa będzie koncentrować się na jednostkach strategicznych (fot. pixabay)

· Zbycie udziałów czterech placówek uzdrowiskowych planuje samorząd województwa śląskiego.
· Plany zbycia udziałów są związane z sytuacją finansową tych spółek uzdrowiskowych, która może wymagać kolejnego podniesienia kapitału zakładowego ze strony właściciela.
· To część szerszego planu zakładającego koncentrację na szpitalach strategicznych – tych największych, pełniących ważne funkcje w regionie.
Jak poinformował w piątek (12 lutego) Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego, pierwszym krokiem w tym kierunku są niedawne decyzje zarządu woj. śląskiego, który podjął uchwały w sprawie zlecenia analizy majątkowej tych placówek. Najprawdopodobniej wycena będzie zrobiona jeszcze w tym półroczu, a radni sejmiku podejmą decyzję w sprawie sprzedaży udziałów w połowie roku.

Chodzi o: Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowisko im. Dr. Adama Szebesty w Rabce-Zdroju, Ośrodek Leczniczo – Rehabilitacyjny „BUCZE” w Górkach Wielkich, Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. Gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu oraz Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój.

„Plany zbycia udziałów są związane z sytuacją finansową tych spółek uzdrowiskowych, która może wymagać kolejnego podniesienia kapitału zakładowego ze strony właściciela, czyli samorządu województwa. Utrzymanie ich pozycji na konkurencyjnym rynku usług rehabilitacyjno-leczniczych wymagałoby kolejnych inwestycji w wyposażenie oraz nieruchomości. Same spółki nie mają takiego potencjału, więc musielibyśmy stale podwyższać kapitał zakładowy na te cele” – wyjaśnił Trólka.

W ub. roku podwyższono kapitał uzdrowiska w Goczałkowicach o 2 mln zł, Rabki- 1,5 mln zł, a Ustronia – o ok. 180 tys. zł.

Spółki te zostały one utworzone z przekształconych w 2014 r. zakładów opieki zdrowotnej województwa śląskiego. Obecnie samorząd województwa jest wyłącznym udziałowcem w każdej ze spółek. Kapitał zakładowy Centrum w Rabce to 18,6 mln zł, ośrodka BUCZE w Górkach Wielkich - 650 tys. zł, reumatologii w Ustroniu- 25,8 mln zł, a Uzdrowiska Goczałkowice - 7 mln zł.

Jak zaznaczył Trólka, planowane zbycie udziałów czterech spółek „uzdrowiskowych” wpisuje się w planowane przekształcenia w jednostkach służby zdrowia samorządu województwa. Ich zakładany cel to lepsze wykorzystanie posiadanego potencjału oraz dostosowanie oferowanych świadczeń do potrzeb rynku. To także zwiększenie ich efektywności ekonomicznej.

„Oznacza to, że zarząd województwa będzie koncentrować się na jednostkach strategicznych. Są to największe zakłady zarówno w kontekście oferowanej gamy usług medycznych, posiadanego wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego, zatrudnionej kadry medycznej oraz ilości łóżek szpitalnych, a także zakłady wykonujące specjalistyczne usługi – pełniące w regionie ważne funkcje zabezpieczenia zdrowotnego” – dodał Trólka.

Obecnie śląski samorząd jest organem tworzącym dla ponad 30 placówek, m.in. siemianowickiej „oparzeniówki” i „urazówki” w Piekarach Śląskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • jancz, 2016-02-15 08:26:29

    A gdzie byl nadzor wlascicielski przez te ubiegle lata? PO w Slaskiem ma wladze juz jakies 16 lat! Za co brali pieniadze? Nagle sie obudzili? Same orly niskolotne. Czego nie dotkneli to spartaczone. Stanowiska dobrze platne poobsadzano jednak perfekcyjnie.
  • glaertes, 2016-02-12 18:36:27

    Tak, tak sprzedawać, sprzedawać wszystko, żeby goje nie mieli szans na leczenie i rehabilitacji i szybciej wyzdychali!