PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: DTŚ Wschód pod znakiem zapytania?

  • PAP/EM    24 lutego 2017 - 13:03
Śląskie: DTŚ Wschód pod znakiem zapytania?
DTŚ Wschód to planowana inwestycja przedłużająca istniejącą Drogową Trasę Średnicową z Gliwic do Katowic w kierunku Mysłowic oraz Jaworzna i Sosnowca (fot. fot. BP Tomasz Żak/slaskie.pl)

• Miasta zainteresowane budową przedłużenia istniejącej Drogowej Trasy Średnicowej w woj. śląskim na wschód, a także marszałek tego regionu, będą kontynuować przygotowania do inwestycji.
• Ostatnio ze względów formalnych straciła ona szansę na dofinansowanie środkami UE.
Jak zapowiedzieli w piątek (24 lutego) prezydenci Jaworzna, KatowicMysłowicSosnowca oraz marszałek woj. śląskiego, najwcześniej za rok powinna być gotowa pełna dokumentacja odcinka, który utracił możliwość dofinansowania. Jednocześnie poszukiwane będą inne zewnętrzne źródła finansowania - być może z rezerw Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego lub Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

DTŚ Wschód to planowana inwestycja przedłużająca istniejącą Drogową Trasę Średnicową z Gliwic do Katowic w kierunku Mysłowic oraz Jaworzna i Sosnowca. Wpisane do dokumentów strategicznych województwa oraz Kontraktu Terytorialnego przedsięwzięcie zakłada trzy etapy realizacji. Przygotowanie najbardziej zaawansowanego z nich przedłużenia ul. Bagiennej w Katowicach do ul. Obrzeżnej Zachodniej w Mysłowicach i dalej do węzła Jęzor przy granicy Sosnowca i Jaworzna koordynował samorząd tego ostatniego miasta.

Jaworzno - po zmianach związanych z kwestiami proceduralnymi - złożyło dwa wnioski dotyczącego tego etapu w drugim i ostatnim naborze wniosków dotyczących dróg wojewódzkich pod kątem środków RPO na lata 2014-2020.

Czytaj też: Dalsze prace ws. metropolii w woj. śląskim na następnym posiedzeniu Sejmu

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego 13 lutego br. poinformowali, że wnioski te nie przeszły oceny formalnej. Ponieważ miasto przygotowywało inwestycję w formule tzw. dużego projektu (dokumentacji technicznej) i Zgody na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID), procedury wymagały m.in. dołączenia wyciągu z dokumentacji technicznej oraz potwierdzenia złożenia do wojewody wniosku o ZRID.

Jaworzno nie złożyło tej dokumentacji, nie dysponując jeszcze konieczną decyzją środowiskową. Jego przedstawiciele wyjaśniali, że zabrakło czasu - przypominając, że wobec wcześniejszych nieskutecznych działań urzędu marszałkowskiego związanych z kwestiami środowiskowymi miasto przejęło koordynację przygotowań do inwestycji w 2013 r., a mogło wystąpić o decyzję środowiskową w ub. roku.

Wraz z informacją o braku możliwości dofinansowania inwestycji ze środków RPO marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa deklarował spotkanie z prezydentami zainteresowanych miast, w celu uzgodnienia dalszych działań przy tym kluczowym dla woj. śląskiego projekcie.

Takie spotkanie odbyło się w piątek rano. Marszałek Saługa relacjonował potem, że ustalono na nim m.in. stan przygotowania przedsięwzięcia, szersze uwzględnienie w nim interesu Katowic (miejsce, w którym miałaby zaczynać się DTŚ Wschód, już teraz jest niewydolne komunikacyjnie), a także sformułowano postulat szerszego włączenia się w prace przez urząd marszałkowski, co - jak zadeklarował Sauga - nastąpi.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2017-02-24 20:21:26

    Aha, typowa nieudolność, ale winowajców będą szukać poza swoim gronem. Znowu PiS winien? Nie PiS? To zapewne sam Kaczyński a nawet Macierewicz z Misiewiczem, co nie? Inni przecież zdążyli. I oni chcą tworzyć metropolię? Jakieś jaja. Chyba na papierze.