PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Minister Adamczyk zapowiedział budowę obwodnicy Zawiercia i Poręby

  • PAP/KDS    23 czerwca 2017 - 15:50
Śląskie: Minister Adamczyk zapowiedział budowę obwodnicy Zawiercia i Poręby
Zdjęcie ilustracyjne (fot. www.gddkia.gov.pl)

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa poinformował o budowie obwodnicy między Zawierciem i Porębą. Budowa, postulowanej od wielu lat inwestycji, miałaby się rozpocząć w 2018 roku. Adamczyk zapowiedział też, że droga S1 od lotniska Katowice do Zwardonia w całości zyska standard ekspresowej.
• Mieszkańcy powiatu zawierciańskiego od lat walczą o budowę obwodnicy. 

• W piątek (23 czerwca) minister Adamczyk zapowiedział, że jej budowa powinna się rozpocząć w 2018 roku. 

• Szef resortu budownictwa uczestniczył w uroczystościach na lotnisku w Katowicach Przyowicach, gdzie uczestniczył w uroczystościach wmurowania aktu erekcyjnego nowej wieży kontroli lotów. 

Przygotowywana przez katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad budowa obejścia Zawiercia (oraz pobliskiej Poręby) o długości 24,3 km ma stanowić nowy jednojezdniowy odcinek drogi krajowej nr 78, łączący się ze zbudowaną w ostatnich latach dwujezdniową obwodnicą Siewierza.

Uczestnicząc na katowickim lotnisku w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego nowej wieży kontroli lotów Adamczyk akcentował, że nowoczesny port lotniczy nie może dziś funkcjonować bez dobrych połączeń komunikacyjnych. Zaznaczył, że lotnisko Katowice staje się jednym z najlepiej skomunikowanych w Polsce.

"Staraniem wielu, wysiłkiem m.in. rządu, rozwijamy sieć komunikacyjną" - podkreślił, zapowiadając m.in. ogłoszenie przetargu na brakujące odcinki autostrady A1 między Tuszynem a Częstochową, a także planowane uzupełnienie o brakujące odcinki ekspresowej trasy S1 w woj. śląskim.

Mówiąc z kolei o planach rewitalizacji linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia, wraz ze skomunikowaniem portu lotniczego w Pyrzowicach, minister podkreślił, że "nie byłoby nowoczesnego lotniska, gdyby nie dobre połączenie kolejowe z aglomeracją" - wskazując również w tym kontekście na nacisk regionalnych parlamentarzystów.

"To koniec dobrych wieści, co do dobrych rozwiązań komunikacyjnych. Wymarzona obwodnica Zawiercia i Poręby idzie do realizacji. Mam nadzieję, że w 2018 r. rozpocznie się ta inwestycja" - zapowiedział Adamczyk.

Mówiąc o ekspresowej trasie S1, która wiedzie od lotniskowego węzła na autostradzie A1 do granicy ze Słowacją w Zwardoniu, Adamczyk zapowiedział, że "niebawem ruszy budowa" drugiego jej pasa między Pyrzowicami, a węzłem z drogami krajowymi nr 1 i 86 w miejscowości Podwarpie.

"Ale też dalej rusza przebudowa trasy nr 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej i dalej rusza budowa w nowym śladzie drogi ekspresowej S1 na przedłużeniu tego szlaku między Mysłowicami, a Bielskiem-Białą" - zasygnalizował minister, nawiązując m.in. do ogłoszonego na początku czerwca przetargu na wykonanie koncepcji programowej dla 40 kilometrów S1 Mysłowice - Bielsko-Biała.

"Mamy nadzieję, że od Żywca w kierunku Zwardonia również do 2022 r. uda nam się zrealizować tę drogę ekspresową" - mówił podczas spotkania w Katowicach. W ten sposób odniósł siędo planowanej w ciągu S1 tzw. obwodnicy Węgierskiej Górki (obecnie czeka ono na rozstrzygnięcie unijnego konkursu w ramach narzędzia Connecting Europe Facility - CEF).

Ekspresowa trasa S1 przebiega od węzła z autostradą A1 w pobliżu katowickiego lotniska Pyrzowice do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Standard drogi ekspresowej ma obecnie na odcinkach Pyrzowice - Podwarpie (jedna jezdnia), Dąbrowa Górnicza - Tychy, a także Bielsko-Biała - Przybędza oraz Milówka - Zwardoń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.