PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie na czele ciekawego rankingu

  • aw/PAP    11 kwietnia 2017 - 15:29
Śląskie na czele ciekawego rankingu
Wyróżnienie za komunikację odebrał m.in prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. (fot. UM Chorzów)

Województwo śląskie i miasta w regionie planują kolejne przedsięwzięcia związane z drogami i transportem publicznym. Mieszkańcy mają to docenić.
• Mieszkańcy doceniają inwestycje w komunikację – wskazują przedstawiciele samorządów woj. śląskiego ze szczytu rankingu przygotowanego na podstawie opinii 140 tys. Polaków. 

• Remontujemy wszystkie główne arterie Chorzowa. Myślę, że to, co już zostało zrobione, ma ogromny wpływ na jakość poruszania się po drogach - mówił prezydent Andrzej Kotala.

Ranking "Się żyje" serwisu Otodom to, według jego twórców, pierwsze tak szeroko przygotowane badanie jakości życia w Polsce. Internetowy kwestionariusz wypełniło - według Otodom - ponad 140 tys. osób z całego kraju. Podpisując się jedynie kodem pocztowym miejsca zamieszkania respondenci oceniali, czy żyje się tam np. ciekawie, zielono, niedrogo lub w zgodzie z sąsiadami.

Ślaskie miasta nagrodzone 

Pierwszy, zaprezentowany w grudniu ub. roku raport z badania dotyczył poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. We wtorek (11 kwietnia) w Katowicach pokazano wyniki części badań poświęconej komunikacji. W rankingu województw woj. śląskie znalazło się pod tym względem na pierwszym miejscu, wśród największych miast Katowice zwyciężyły przed Warszawą, a wśród dużych: pierwsze miejsce zajęły Tychy, trzecie - Chorzów, czwarte - Piekary Śląskie, a szóste - Ruda Śląska.

Przedstawiciele tych samorządów odebrali w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego dyplomy od twórców badania. Wicemarszałek Stanisław Dąbrowa mówił, że jest "troszeczkę zaskoczony" tak dobrą opinią mieszkańców nt. jakości komunikacji - m.in. wobec licznych krytycznych głosów nt. największego organizatora komunikacji miejskiej w regionie czy samorządowych Kolei Śląskich.

"Odbieram te głosy, że rzeczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia, a więc że krytyka jest słuszna. Natomiast podbudowało mnie, że to, co robimy i to, co robili poprzednicy, robimy w sposób prawidłowy. (…) Mamy dalsze plany poprawy komfortu podróżowania mieszkańców" - zaznaczył Dąbrowa, przypominając m.in. o zbliżających się dostawach nowych pociągów dla Kolei Śląskich czy przygotowaniach do wdrożenia przez tego przewoźnika Śląskiej Karty Usług Publicznych.

Również szef wydziału promocji katowickiego magistratu Marcin Stańczyk uznał, że wynik miasta w badaniu pokazuje słuszność przyjętej przed laty przez miasto polityki rozwoju infrastruktury.

"Aby utrzymać tę pozycję, nie można przestać działać" - podkreślił, wskazując na przygotowywane przebudowę dwóch ważnych węzłów na drodze nr 81 oraz budowy: dwóch nowych odcinków linii tramwajowych, kilku centrów przesiadkowych czy kolejnych dróg rowerowych.

Samorządowcy dzielą się doświadczeniami: nie jest źle

Wiceprezydent Tychów Igor Śmietański nawiązał m.in. do wyzwań dla mieszkańców związanych ze zrealizowaną już modernizacją przecinającej miasto krajowej "jedynki" oraz przygotowaną przebudową wschodniej części drogi nr 44. "Ta polityka zmierza w kierunku udrożnienia całego ruchu miejskiego" - wyjaśnił, akcentując równoczesną współpracę miasta z woj. śląskim przy kolejowym połączeniu do Katowic oraz konsekwentne inwestycje w komunikację trolejbusową i autobusową.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.