PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Nowy nabór wniosków do programu rozwoju dróg lokalnych

  • PAP/JS    18 sierpnia 2017 - 19:15
Śląskie: Nowy nabór wniosków do programu rozwoju dróg lokalnych
W grudniu ub. roku, po rozstrzygnięciu poprzedniej edycji Śląski Urząd Wojewódzki informował o przeznaczeniu 54,3 mln zł z budżetu państwa na 32 tegoroczne inwestycje o wartości 127,1 mln Fot. wikipedia.org

Nabór wniosków do programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 ogłosił Śląski Urząd Wojewódzki. Obecny nabór dotyczy edycji 2017/2018. W poprzedniej edycji 54,3 mln zł z budżetu państwa skierowano na 32 tegoroczne inwestycje.
• Wśród dofinansowanych dróg gminnych najdroższe przedsięwzięcie zgłosiła Ruda Śląska.

• Spośród dofinansowanych dróg powiatowych najdroższy projekt przygotował powiat Bielski. Na wartą 8,3 mln zł rozbudowę 2,8 km drogi między Świętoszówką i Bielskiem-Białą tamtejszy samorząd otrzymał 3 mln zł.

Gminy i powiaty z woj. śląskiego będą mogły składać wnioski od 1 do 15 września br. Program przewiduje udzielanie samorządom dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych w zakresie budowy (rozbudowy), przebudowy i remontów dróg powiatowych i gminnych. Wojewoda ogłosi listę wniosków zatwierdzonych do dofinansowania do końca tego roku.

W grudniu ub. roku, po rozstrzygnięciu poprzedniej edycji Śląski Urząd Wojewódzki informował o przeznaczeniu 54,3 mln zł z budżetu państwa na 32 tegoroczne inwestycje o wartości 127,1 mln. Do tamtej edycji Programu samorządy zgłosiły 80 inwestycji z woj. śląskiego - o wartości 244,5 mln zł i wnioskowanej kwocie dofinansowania 109,1 mln zł.

Dofinansowanie 28,1 mln zł dostały w grudniu ub. roku inwestycje na 18 drogach gminnych w woj. śląskim (o wartości blisko 70 mln zł). Wsparcie na 26,2 mln zł dostały też inwestycje na 14 drogach powiatowych (o wartości niespełna 57,2 mln zł).

Wśród dofinansowanych dróg gminnych najdroższe przedsięwzięcie zgłosiła Ruda Śląska. Na warty 15,5 mln zł projekt I etapu przebudowy ul. Górnośląskiej w dzielnicy Bykowina (na długości 1,2 km) miasto otrzymało 3 mln zł dotacji.

Dotacje w tej samej wysokości otrzymały też: budowa wschodniej części ul. Hajduka w Cieszynie (projekt za 7,8 mln zł), rozbudowa ul. Stachury w Gierałtowicach (za 6,5 mln zł), przebudowa ul. Matuszczyka w Wodzisławiu Śląskim (za 6,8 mln zł), budowa odcinka ul. Ładnej w Rydułtowach (za 6,5 mln zł), oraz przebudowa ulic ks. Trochy oraz Wylotowej w Bieruniu (za 6,7 mln zł).

Dotacje na inwestycje dotyczące dróg gminnych ze środków Programów otrzymały ponadto gminy: Krzyżanowice, Przystajń, Pilchowice, Poraj, Bobrowniki, Żarki, Olsztyn, Racibórz, Lyski i Bojszowy, a także miasta: Bielsko-Biała i Sosnowiec.

Spośród dofinansowanych dróg powiatowych najdroższy projekt przygotował powiat Bielski. Na wartą 8,3 mln zł rozbudowę 2,8 km drogi między Świętoszówką i Bielskiem-Białą tamtejszy samorząd otrzymał 3 mln zł.

Dofinansowania po 3 mln zł skierowano ponadto na: przebudowę ul. Zdrojowej i Jeziornej w Goczałkowicach-Zdroju (pow. pszczyński, projekt za 6,2 mln zł) oraz przebudowę 8,5 km dróg między Borem Zajacińskim i Przystajnią (pow. kłobucki, projekt za 7,5 mln zł).

Środki z budżetu państwa na inwestycje na drogach powiatowych otrzymały też projekty powiatów: gliwickiego, częstochowskiego (dwie inwestycje), raciborskiego (dwie inwestycje), cieszyńskiego, lublinieckiego, będzińskiego (dwie inwestycje), bieruńsko-lędzińskiego, a także miasto Częstochowa.

Warunkiem podpisania umowy o dofinansowanie było rozpoczęcie procedury przetargowej dla projektów z listy wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania do 31 marca 2017 r.

Zgodnie z obecnym kształtem Programu jest on realizowany w latach 2016-2019 na terenie całego kraju. Do potencjalnych wnioskodawców należy 2858 jednostek samorządu terytorialnego, wśród nich: 314 powiatów, 2478 gmin oraz 66 miast na prawach powiatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.