PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Pięć projektów drogowych miast ze wsparciem 418 mln zł

  • PAP/MN    6 stycznia 2017 - 15:17
Śląskie: Pięć projektów drogowych miast ze wsparciem 418 mln zł
Do dofinansowania dostępną w tej części POIiŚ kwotą 2,15 mld zł wybrano 16 projektów z całego kraju. (fot. Fotolia)

• Łącznie 418 mln zł z UE na projekty drogowe trafi do pięciu miast woj. śląskiego.
• Tychy zmodernizują część DK44, Rybnik przebuduje odcinek DK78.
• Częstochowa zajmie się DK46 a Gliwice zbudują część zachodniej obwodnicy.
• W Sosnowcu przebudowane zostanie skrzyżowanie na DK94.
To projekty z opublikowanej przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, zatwierdzonej już listy rankingowej, będącej efektem konkursu na zadania dotyczące "Zwiększenia dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenia miast od nadmiernego ruchu drogowego". Wsparcie dla nich pochodzi z puli na "Infrastrukturę drogową dla miast" w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (POIiŚ).

Do dofinansowania dostępną w tej części POIiŚ kwotą 2,15 mld zł wybrano 16 projektów z całego kraju, z czego 12 z pełnym, 85-procentowym dofinansowaniem, a 4 ostatnie z dofinansowaniem obniżonym do 27 proc. - wyczerpującym wartość alokacji. Cztery projekty z woj. śląskiego uzyskały dofinansowanie pełne, jeden - obniżone.

Na trzecim miejscu listy projektów wybranych do dofinansowania znalazło się przedsięwzięcie samorządu Tychów. Już w lipcu 2015 r. miasto zapowiedziało kompleksową modernizację odcinka drogi nr 44 przecinającej je w osi wschód-zachód - od węzła z drogą nr 1 do dwupasmowej ul. Turyńskiej. Odcinek ten w Tychach to ul. Oświęcimska.

Modernizacja odcinka DK44 od węzła Wartogłowiec (z DK1) do ul. Turyńskiej (wzdłuż fabryki Fiata) nie zakłada znaczącej rozbudowy. Droga nadal będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku (na wspólnej jezdni); jej szerokość zostanie jednak ujednolicona do ok. 7 metrów, pojawią się też chodniki, drogi rowerowe i przejścia podziemne.

Czytaj też: Które miasta w Śląskiem najlepiej pozyskują środki w ramach ZIT?

Największym elementem modernizacji będzie budowa układu dwujezdniowej estakady po dwa pasy ruchu w każdym kierunku (którą poprowadzony zostanie główny ruch między ul. Oświęcimską i Turyńską). Poniżej, po obu stronach mają powstać dwa ronda połączone krótkim odcinkiem pod estakadą (ronda te utworzą połączenia z okolicznymi ulicami, m.in. odcinkiem ul. Oświęcimskiej - wiodącym do Bierunia Starego).

Tychy już od dłuższego czasu mają gotową dokumentację i zgodę na budowę, starały się jednak o zewnętrzne dofinansowanie. Teraz oszacowany na 207,4 mln zł projekt otrzyma wnioskowane 166,9 mln zł z POIiŚ.

Piąty projekt na liście rankingowej przygotował Rybnik. Miastu zależy na modernizacji odcinka drogi nr 78, która m.in. od północy i zachodu otacza centrum miasta. Przedsięwzięcie za 17,1 mln zł z przyznanym dofinansowaniem 14,4 mln zł zakłada przebudowę około kilometra często zakorkowanej drogi, noszącej na tym odcinku nazwisko Jana Kotucza.

Siódmy projekt z listy zakłada rozbudowę znacznego odcinka drogi nr 46 w zachodniej części Częstochowy - prowadzącego od centrum miasta do węzła z powstającą tam autostradą A1. Przebudowane mają zostać ulice Przejazdowa i Główna (prowadzi nią od granic miasta DK46); zbudowane ma również zostać nowe obejście ul. św. Barbary (wzdłuż linii kolejowej Częstochowa - Lubliniec) - do skrzyżowania z przelotową ul. Pułaskiego.

Czytaj też: Dla kogo POIiŚ w 2017? Oto harmonogram na I kwartał×
KOMENTARZE (1)

  • Podleśny, 2017-01-09 08:57:50

    Napiszcie lepiej ile województwo nie dostanie na drogi i na jakie.