Śląskie RPO 2014-2020: Obwodnica Pawłowic pierwszą ukończoną inwestycją drogową

• Wybudowana kosztem 92 mln zł obwodnica Pawłowic (woj. śląskie) zmniejszy ruch w centrum miejscowości i usprawni dojazd do Jastrzębia Zdroju.
• To pierwsza w regionie ukończona inwestycja drogowa, współfinansowana z funduszy UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
Śląskie RPO 2014-2020: Obwodnica Pawłowic pierwszą ukończoną inwestycją drogową
Obwodnica niespełna 18-tysięcznej gminy Pawłowice jest częścią Drogowej Trasy Południowej. (fot. pixabay)

Jak podał w czwartek (17 listopada) Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego w Katowicach, otwarcie niespełna 3-kilometrowego odcinka drogi dla kierowców nastąpi w piątek po południu. Budowa trwała blisko dwa lata.

Obwodnica łączy drogę wojewódzką 933 z drogą krajową 81 (Katowice-Wisła), od nowego skrzyżowania z istniejącą DW 933 między Jastrzębiem a Pawłowicami, biegnąc wzdłuż istniejącej linii kolejowej na południe od Pawłowic, a kończąc się bezkolizyjnym węzłem z DK 81.

Obwodnica niespełna 18-tysięcznej gminy Pawłowice jest częścią Drogowej Trasy Południowej. Ma ona, wraz z Regionalną Drogą Racibórz-Pszczyna, być jednym z rozwiązań służących docelowo poprawie komunikacji między Raciborzem, Rybnikiem, Żorami i Pszczyną oraz między Wodzisławiem Śląskim a Raciborzem i Jastrzębiem.

W ramach inwestycji, prócz samej drogi o szerokości 7 m, wybudowano m.in. dwa wiadukty kolejowe, ekrany akustyczne, elementy infrastruktury teletechnicznej, kanalizację deszczową i mury oporowe.

Obwodnicę Pawłowic wykonało konsorcjum, któ­re­go li­de­rem była firma M-Sil­nice z czeskich Par­du­bic, a part­ne­rem spółka IMB Pod­be­ski­dzie ze Sko­czowa. Umowę na budowę obwodnicy z konsorcjum wykonawców podpisano w grudniu 2014 r.

Czytaj też: Zachodniopomorskie stawia na drogi za blisko 1 mld zł

Koszt budowy to prawie 92 mln zł brut­to, z czego 47,3 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich, a pozostałe 44,7 mln to wkład z budżetu samorządu woj. śląskiego.

W obecnej perspektywie finansowej w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 na inwestycje związane z budową i modernizacją dróg przewidziano ok. 360 mln euro. Część z tych pieniędzy - ponad 880 mln zł - zostało już zaangażowanych w projekty będące efektem pierwszego naboru prowadzonego na przełomie lat 2015 i 2016. Pod koniec października br. ruszył kolejny nabór projektów, na który zarząd województwa przeznaczył 588 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE