PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie - strefa sukcesu

  • BEZ    25 marca 2010 - 10:19
Śląskie - strefa sukcesu

Zapytaliśmy prezydenta Katowic Piotra Uszoka dlaczego warto inwestować na Śląsku. Oto co nam odpowiedział:
- Śląsk już po raz piąty zajął najwyższe miejsce w  rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Niezaprzeczalne atuty regionu to: położenie w centrum Europy środkowo-wschodniej, dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry, dobrze rozwinięta sieć infrastruktury transportowej, zachęty inwestycyjne, w tym oferowane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, otoczenie biznesowe oraz szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu.

Region zlokalizowany jest na przecięciu transeuropejskich korytarzy transportowych, krzyżują się tu linie szybkiej kolei transeuropejskiej E30 oraz E65. W promieniu 100 km od Katowic znajdują się 3 międzynarodowe lotniska, w tym MPL Katowice w Pyrzowicach – jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się lotnisk w Europie. W regionie w sposób konsekwentny prowadzone są inwestycje w rozwój infrastruktury komunikacyjnej (Drogowa Trasa Średnicowa, tunel pod Rondem gen. J Ziętka, droga ekspresowa do lotniska Pyrzowice i inne)

Kapitał ludzki regionu to przede wszystkim ponad 4,6 mln mieszkańców z czego prawie 50% skoncentrowanych jest w Metropolii Silesia; prawie 200 tys. studentów co stanowi ponad 10% studentów w kraju , w tym ponad 140 tys. w Metropolii Silesia oraz 80 tys. w samych Katowicach. Dominujący profil wykształcenia to studia ekonomiczne i techniczne. Uważa się że region śląski jest jednym z największych w kraju ośrodków akademickich i naukowych.

Obecność Katowickiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej jest niezwykle istotna w zachęcaniu nowych firm  do lokalizowania się w regionie; dzięki oferowanej uldze podatkowej ponad 170 firm zlokalizowało się w ramach KSSE, które zainwestowały ponad 3,5 mld EUR oraz utworzyły około 37 000 nowych miejsc pracy. Największe inwestycje w strefie pochodzą z branży motoryzacyjnej, metalowej, budowlanej, maszynowej oraz elektronicznej.

Atrakcyjność regionu jest potwierdzona dynamicznym tempem wzrostu liczby zarejestrowanych firm. Aktualnie, to ponad 400 tys. zarejestrowanych jednostek gospodarczych, w tym ponad 5 tys. z udziałem kapitału zagranicznego (w Katowicach m.in: Rockwell Automation, Unilever, Mentor Graphics, Steria, CapGemini).

Niewątpliwie mocnymi stronami Województwa Śląskiego są instytucje około biznesowe, tj. agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, izby gospodarcze, izby przemysłowe, izby handlowe, ośrodki wspierania przedsiębiorczości, doradcze i informacji gospodarczej, a także stowarzyszenia gospodarcze. Bardzo ważną z punktu widzenia inwestorów zagranicznych jest obecna w Katowicach międzynarodowa szkoła Complex of Silesian International Schools, posiadająca certyfikat University of Cambridge International Examinations; gdzie prowadzone jest kształcenie w języku angielskim od poziomu przedszkola do poziomu liceum.

Region jest bardzo ważnym w kraju ośrodkiem wystawienniczo-targowym. Imprezy targowe organizowane są w największej w kraju hali widowiskowo-sportowej „Spodek”. Z początkiem 2008 roku otwarto również nowoczesny obiekt w Sosnowcu - Centrum Targowo  - Wystawiennicze Expo Silesia. Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych i największych tego typu budowli w Polsce. Katowice, to miasto wielkich wydarzeń oraz kandydat na Europejską Stolicę Kultury 2016.

Być może nieznanym ale jakże istotnym atutem regionu są tereny zielone  które stanowią ok. 32% powierzchni województwa oraz ponad 40% powierzchni Katowic.

Nie zapominajmy iż nie ma atrakcyjnych inwestycyjnie regionów bez atrakcyjnych miast. Stolica województwa śląskiego aktualnie jest w fazie bardzo dynamicznych zmian. Realizacja kluczowych projektów: Transformacji Centrum, budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego, budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego, nowej siedziby NOSPR,  Katowickiego Parku Wodnego oraz parkingów podziemnych z jednej strony przyczyni się do wzrostu atrakcyjności samego miasta dla mieszkańców, turystów i inwestorów, z drugiej pozytywnie wpłynie na postrzeganie całego regionu.  

Zdaniem ekspertów oraz menedżerów, którzy zainwestowali w regionie śląskim, województwo śląskie zaczyna w coraz większym stopniu przyciągać zagranicznych turystów, studentów i menedżerów, jest regionem o coraz lepszym wizerunku, w którym dba się o środowisko naturalne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.