PARTNER PORTALU
  • BGK

SLD o programie budowy przedszkoli i żłobków

  • PAP    5 listopada 2010 - 15:01

Klub SLD przedstawił w piątek narodowy program budowy przedszkoli i żłobków. Program przewiduje utworzenie funduszu finansowanego z budżetu państwa, dzięki któremu można byłoby dofinansowywać gminy, które chcą budować nowe przedszkola.
Jak tłumaczył na konferencji prasowej w Sejmie Witold Klepacz (SLD), w ramach narodowego programu budowy przedszkoli gminy będą mogły budować nowe obiekty z przeznaczeniem na przedszkola i żłobki lub remontować i adaptować już istniejące budynki. Program ma obejmować lata 2011-2015.

Program przewiduje utworzenie funduszu w wysokości około 300 mln złotych, który będzie finansowany z budżetu państwa. "Przydział środków z tego funduszu przysługiwałby tym gminom, które ze środków własnych zainwestują w nowe przedszkola minimum 50 proc. Druga połowa pochodziłaby z funduszu" - wyjaśnił Klepacz. Gminy mogłyby liczyć maksymalnie na 1,5 mln złotych na budowę nowych przedszkoli i 800 tys. złotych na remonty i adaptacje istniejących już budynków.

Koordynatorem programu byłoby ministerstwo edukacji narodowej. "Jeżeli napłynie więcej wniosków, byłyby brane pod uwagę takie czynniki jak liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach w gminie, dochód na jednego mieszkańca, stopień bezrobocia, deklaracja gminy co do wysokości wkładu własnego w inwestycję" - mówił poseł.

Klepacz wyraził nadzieję, że program budowy przedszkoli ożywi rynek budowlany i zwiększy liczbę miejsc pracy, a także zwiększy wpływy podatkowe do budżetu.

"Polska w UE jest na szarym końcu jeśli chodzi o liczbę dzieci, które uczęszczają do przedszkoli i żłobków" - argumentował inny z posłów Sojuszu Artur Ostrowski. Jak podkreślił, nieco ponad 50 proc. dzieci uczęszcza do przedszkoli. "W ponad 500 gminach w Polsce nie ma przedszkola" - dodał. Zwrócił także uwagę, że brak przedszkoli powoduje to, że kobiety nie podejmują pracy.

"Samorządowcy sobie z tym problemem nie poradzą bez wsparcia ze strony budżetu" - dodał Ostrowski. W jego ocenie, muszą się znaleźć pieniądze na budowę przedszkoli i żłobków, "tak samo jak znalazły się na budowę +orlików+ (boisk), czy na +schetynówki+ (drogi lokalne)".

Kandydat SLD na prezydenta Warszawy, europoseł Wojciech Olejniczak jest zdania, że największą porażką III RP jest fakt, że jedynie około 50 proc. dzieci uczęszcza do przedszkoli, a kilkanaście proc. dzieci do żłobków. "Trzeba spowodować, aby każde dziecko miało szansę uczęszczać do żłobka i do przedszkola. Tylko wtedy wyrównamy różnice, które są w polskim społeczeństwie" - uważa Olejniczak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.