PARTNER PORTALU
  • BGK

Słów kilka o basenach geotermalnych w Białce

  • PAP    21 października 2010 - 14:36

Kompleks basenów termalnych o łącznej powierzchni 1225 metrów kwadratowych powstaje w Białce Tatrzańskiej. Całoroczny kompleks, z urządzeniami do rehabilitacji wodno-leczniczej, ma zostać otwarty w lipcu 2011 roku.
Jak powiedział rzecznik kompleksu termalnego "Bania" Stefan Stopa, obiekt będzie podzielony na kilka stref. W strefie głośnej znajdą się baseny rekreacyjne oraz zjeżdżalnie wodne i minibaseny dla najmłodszych; w części cichej - baseny dla osób ceniących spokój. W kompleksie znajdzie się również pięć różnego rodzajów saun oraz gabinety odnowy biologicznej.

Jak dodał Stopa, złoża wód geotermalnych w Białce Tatrzańskiej charakteryzują się wysokiej jakości właściwościami leczniczymi. "Woda ta jest bogata w siarczki, siarczany, krzemionkę i potas" - powiedział. Temperatura wody w basenach będzie utrzymana w granicach 26-36 stopni C. Według przeprowadzonych prób, z odwiertu o głębokości 2,5 km popłynie woda o temperaturze około 73 stopni C. "Dzięki tak wysokiej temperaturze będzie możliwe ogrzewanie nie tylko wody w basenach, ale i całego kompleksu" - powiedział Stopa.

Kompleks "Bania" będzie mógł pomieścić jednorazowo do tysiąca osób. Terma znajduje się w sąsiedztwie największej stacji narciarskiej na Podhalu, w Białce Tatrzańskiej. Będzie to kolejny na Podhalu kompleks basenów termalnych. Podobne istnieją w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i Bańskiej Niżnej. Baseny geotermalne mają też powstać w najbliższych latach w Poroninie.

Inwestycję realizuje firma Park Wodny Bania, utworzona w celu budowy geotermalnego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego. Spółka została utworzona w maju 2006 roku, z kapitałem zakładowym w wysokości 1 mln zł. Inwestor planuje w przyszłości rozbudowę basenów oraz budowę hotelu o standardzie 4-gwiazdkowym, obejmującego 200 komfortowo wyposażonych miejsc noclegowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.