Słowacy stracą wsparcie przez Polaków?

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita
  • 02-01-2012
  • drukuj
Most na Popradzie miał połączyć Piwniczną ze słowackim Mniszkiem, ale prace nie ruszyły z miejsca, bo polski rząd mimo obietnic nie przekazał pieniędzy na budowę naszej części inwestycji.
Słowacy stracą wsparcie przez Polaków?
Słowacy mogą stracić 20 mln euro unijnej dotacji na swoją część, jeśli Polacy pilnie nie rozpoczną prac – informuje „Rzeczpospolita”.

Burmistrz Piwnicznej Zdroju Edward Bogaczyk napisał list otwarty do Donalda Tuska z apelem o spełnienie zapowiedzi. – Latem minister Cezary Grabarczyk obiecał 125 mln zł na most i dojazdy. Ale to wciąż puste słowa, choć międzyrządowe porozumienie o jego budowie zawarto w 2004 r. – mówi.

Most i nowe przejście graniczne to szansa na rozwój handlu z sąsiadami i turystyki, bo oznacza skrócenie drogi dojazdowej np. w Tatry. A dotychczasowa droga do przejścia granicznego w Mniszku jest w fatalnym stanie po powodzi z 2010 r. Zablokowały ją osuwiska. Ciężarówki powyżej 2,5 tony muszą jechać z Piwnicznej na Słowację przez Chyżne, ok. 100 km dalej.

Słowacy chcą jak najszybciej ogłosić przetarg na wybór wykonawcy budowy. Stracą pieniądze z UE, jeśli do marca 2012 r. Polacy nie zrobią nic po swojej stronie – pisze „Rzeczpospolita”.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Chyba nie spodziewamy sie, ze polski rzad dotrzyma umowy miedzynarodowej ? jestesmy znani z ich niedotrzymywania np. przy budowie rurociagu Odessa-Brody-Plock, ktorym obecnie Rosjanie przesylaja rope w przeciwnym do zamierzonego kierunku.

autoidea, 2012-01-02 08:23:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE