PARTNER PORTALU
  • BGK

Słowacy stracą wsparcie przez Polaków?

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    2 stycznia 2012 - 06:55
Słowacy stracą wsparcie przez Polaków?

Most na Popradzie miał połączyć Piwniczną ze słowackim Mniszkiem, ale prace nie ruszyły z miejsca, bo polski rząd mimo obietnic nie przekazał pieniędzy na budowę naszej części inwestycji.
Słowacy mogą stracić 20 mln euro unijnej dotacji na swoją część, jeśli Polacy pilnie nie rozpoczną prac – informuje „Rzeczpospolita”.

Burmistrz Piwnicznej Zdroju Edward Bogaczyk napisał list otwarty do Donalda Tuska z apelem o spełnienie zapowiedzi. – Latem minister Cezary Grabarczyk obiecał 125 mln zł na most i dojazdy. Ale to wciąż puste słowa, choć międzyrządowe porozumienie o jego budowie zawarto w 2004 r. – mówi.

Most i nowe przejście graniczne to szansa na rozwój handlu z sąsiadami i turystyki, bo oznacza skrócenie drogi dojazdowej np. w Tatry. A dotychczasowa droga do przejścia granicznego w Mniszku jest w fatalnym stanie po powodzi z 2010 r. Zablokowały ją osuwiska. Ciężarówki powyżej 2,5 tony muszą jechać z Piwnicznej na Słowację przez Chyżne, ok. 100 km dalej.

Słowacy chcą jak najszybciej ogłosić przetarg na wybór wykonawcy budowy. Stracą pieniądze z UE, jeśli do marca 2012 r. Polacy nie zrobią nic po swojej stronie – pisze „Rzeczpospolita”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2012-01-02 08:23:20

    Chyba nie spodziewamy sie, ze polski rzad dotrzyma umowy miedzynarodowej ? jestesmy znani z ich niedotrzymywania np. przy budowie rurociagu Odessa-Brody-Plock, ktorym obecnie Rosjanie przesylaja rope w przeciwnym do zamierzonego kierunku.