PARTNER PORTALU
  • BGK

Słupsk nie chce dać kasy na dokończenie aquaparku

  • PAP    30 stycznia 2014 - 08:08
Słupsk nie chce dać kasy na dokończenie aquaparku

Rada Miejska Słupska (Pomorskie) po raz trzeci nie zgodziła się na przekazanie dodatkowych pieniędzy - niemal 17,4 mln zł - na dokończenie budowy aquaparku. W budżecie na 2014 rok, uchwalonym w środę przez Radę, nie uwzględniono takiego wydatku.
Wykreślenia z tegorocznego planu wydatków wnioskowanej przez prezydenta Słupska kwoty dokonano większością 16 głosów radnych PO, PiS i Nowego Słupska, przy 5 przeciwnych głosach SLD. Niemal tak samo w sprawie aquaparku rada głosowała na dwóch poprzednich sesjach: 30 grudnia 2013 r. i 15 stycznia br.

Największa obecnie miejska inwestycja w Słupsku rozpoczęła się w maju 2011 r. Obiekt miał kosztować 57,7 mln zł i powstać do czerwca 2012 r. Na jego budowę Słupsk otrzymał 19,2 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Czytaj też:  Słupsk nie dołoży już do aquaparku

W styczniu 2013 r. budowę wstrzymano. Ratusz zerwał wówczas umowę z wykonawcą z powodu opóźnień. Budowlańcom naliczono kary umowne w wysokości 31,2 mln zł, z czego dotychczas wyegzekwowano 6,4 mln zł. Pozostałą część kwoty miasto chce odzyskać od wykonawcy w postępowaniu przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Wykonawca odpowiedział na to kontrpozwem, domagając się 24,6 mln zł za dodatkowe roboty. Sprawa jest w toku.

Na dokończenie aquaparku ogłoszono później dwa przetargi. Jeden unieważniono z powodu zbyt wysokiej ceny proponowanej przez firmę ubiegająca się o zamówienie. Drugi nie został dotychczas rozstrzygnięty, gdyż do przyjęcia opiewającej na 33,9 mln zł najtańszej oferty miastu brakuje 17,4 mln zł.

Aquapark, jak informowali na dwóch konferencjach włodarze Słupska, został wykonany w 70 proc. Według władz miasta, gdyby rada zgodziła się na wydanie brakującej kwoty, budowa zostałaby zakończona w ciągu 8 miesięcy, a całkowity koszt inwestycji zamknąłby się kwotą 76,6 mln zł.

Radni nie godzą się na takie rozwiązanie. Platforma Obywatelska chce, by inwestycję sprawdziła zewnętrzna instytucja, np. Najwyższa Izba Kontroli lub Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.