PARTNER PORTALU
  • BGK

Słupska SSE: Milinowe inwestycje w strefie

  • PAP/AT    6 lutego 2017 - 08:22
Słupska SSE: Milinowe inwestycje w strefie
W 2016 roku Słupska Strefa poszerzyła się o 7,8 ha w Płaszewku w Gminie Słupsk. Teren jest uzbrojony i przygotowany dla inwestorów (fot. Słupska SEE)

• 11 polskich inwestorów zadeklarowało zainwestowanie 85 mln zł  w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w 2016 r.
• Zakładają też, że w podstrefach: Lębork, Koszalin i Redzikowo uda im się utworzyć 160 miejsc pracy.
Wszystkie ubiegłoroczne projekty inwestycyjne w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSSE) realizują polskie małe i średnie przedsiębiorstwa.

Prezes zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Słupsku (prowadzi SSSE) Mirosław Kamiński powiedział, że w 2016 r. Strefa pozyskała 11 projektów inwestycyjnych. Przedsiębiorcy zadeklarowali inwestycje o wartości 85 mln zł i zatrudnienie 640 osób, z czego 160 to nowo utworzone miejsca pracy. W 2015 pozyskano osiem projektów inwestycyjnych o wartości 54 mln złotych, przy realizacji których zadeklarowano utworzenie 85 nowych miejsc pracy.

W ubiegłym roku najwięcej zezwoleń wydano w nowej podstrefie w Lęborku. Otrzymały je firmy: PPH "AMG" Sp. z o.o. (produkcja metalowych kontenerów), Grupa SPORTEX S.C. (cynkownia ogniowa), AJ FOOD Sp. z o.o. (usługi magazynowania), ALU SYSTEM Piotr Kałużny (produkcja rolet i bram). Przedsiębiorcy zadeklarowali zainwestowanie w tej podstrefie ponad 40 mln zł i utworzenie 90 nowych miejsc pracy.

W podstrefie "Redzikowo" realizację nowych projektów zapowiedziały firmy: LAMINOPOL Sp. z o.o. (przetwórstwo tworzyw sztucznych) oraz JAS-FBG S.A. (usługi transportowe i magazynowe). Swój zakład produkcyjny rozbuduje także BRANQ Sp. z o.o. (przetwórstwo tworzyw sztucznych). Inwestycję planuje także Fabryka TURAS Sp. z o.o. (branża metalowa), która operuje w Podstrefie Słupsk-Włynkówko. Przedsiębiorcy w powiecie słupskim mają zainwestować łącznie 25 mln zł i utworzyć 70 nowych miejsc pracy.

Czytaj też: Specjalne strefy ekonomiczne. Jaki mają potencjał

W podstrefie Koszalin projekty inwestycyjne zrealizują: Fabryka Flag LINEA Milena Trojanowska (produkcja flag i banerów), VISIO S.C. (produkcja wycieraczek samochodowych) i SILVER PROJECT Robert Madajczyk (tunning samochodowy). Łącznie inwestorzy zadeklarowali zainwestowanie 19 mln zł i utworzenie 20 nowych miejsc pracy.

Kamiński powiedział, że 75 proc. zezwoleń wydawanych na działalność w SSSE trafia do małych i średnich firm, w większości polskich. "To pokazuje, że ten instrument Strefy cały czas jest bardzo atrakcyjny" - ocenił. Uważa, że zainteresowanie polskich firm działalnością na terenie specjalnej strefy wynika też z tego, że w obecnym okresie unijnego programowania na lata 2014-2020 przedsiębiorcom trudniej jest pozyskać fundusze unijne. "Wcześniej można było otrzymać dofinansowanie na zakup maszyn, urządzeń a teraz te możliwości są ograniczone np. do badań i rozwoju, a na taki cel wiele polskich MSP nie może sobie pozwolić" - tłumaczy.

Kamiński nie wyklucza, że jeszcze w tym roku uda się w Słupsku na terenie Strefy zbudować pierwszą halę pod wynajem. "Mamy ze strony naszych inwestorów działających w strefie albo w inkubatorze zapotrzebowanie na dodatkową powierzchnię produkcyjną" - dodał.

Od około dwóch lat w SSSE zauważa się, że potencjalni inwestorzy nie są już zainteresowani gruntami pod swoje obiekty (tzw. green field), ale możliwością wynajęcia gotowych hal produkcyjnych. "Ten trend jest widoczny w całym kraju (...) firmy zgłaszają zapotrzebowanie na przygotowaną konkretną powierzchnię na uruchomienie swojego pomysłu inwestycyjnego" - tłumaczy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.