PARTNER PORTALU
 • BGK

Smart city, demografia: Zaskakujące wyniki raportu: W polskich miastach brakuje ławek

 • bad    7 grudnia 2017 - 16:17
Smart city, demografia: Zaskakujące wyniki raportu: W polskich miastach brakuje ławek
W wielu polskich miastach nie ma na czym siedzieć. Fot. pixabay

Dotarliśmy do raportu, w którym przeanalizowano dane dotyczące miejskiej infrastruktury wybranych miast oraz demografii i prognoz dotyczących starzenia się społeczeństwa pod kątem… liczby ławek.
• Z raportu wynika, że w wielu polskich miastach nie ma na czym siedzieć,

• Co gorsza, wszystko wskazuje na to, że może być jeszcze gorzej.

• Na szarym końcu rankingu znajduje się Warszawa – w stolicy Polski na tysiąc mieszkańców przypada tylko 2,5 ławki.

 

Zestawienie oparto na informacjach pochodzących od Zarządów Zielni Miejskiej poszczególnych miast. Pozostała część tego typu infrastruktury jest pod opieką Zarządów Dróg Miejskich czy spółdzielni mieszkaniowych, jednak w większości miast to „zieleń miejska” dysponuje zdecydowanie największą liczbą ławek. Dodatkowo, stoją one najczęściej na miejskich skwerach i w parkach, więc mają charakter rekreacyjny - czytamy w raporcie spółki Seedia, producenta inteligentnych ławek.

9000 ławek w Central Parku

Na początek kilka ciekawostek. Władze Frankfurtu nad Menem w najbliższym czasie wydadzą 800 tys. euro na doposażenie miasta w nowe ławki. Miasto, którego liczba ludności wynosi nieco ponad 700 tys. uznało, że ich 7000 ławek (czyli 10 ławek na 1000 mieszkańców) to za mało.

Czytaj też: Sprytne ławki w Białymstoku

W Steglitz-Zehlendorf, jednym z okręgów Berlina, który liczy 302 tys. mieszkańców, znajduje się 3000 tys. ławek – tylko o 1400 ławek mniej niż w stolicy Polski, która ma pięciokrotnie większą powierzchnię i pięciokrotnie większą liczbę mieszkańców.

W Nowym Jorku, w samym tylko Central Parku, którego powierzchnia wynosi 3,41 km. kw., jest ponad 9 tys. ławek. W stolicy Polski, która zajmuje 517 tys. km. kw., jest ich zaledwie 4,4 tys.

Okazuje się, że problem jest szerszy, dotyczy wielu polskich miast, a wziąwszy pod uwagę dane demograficzne, wniosek jest jeden: w Polsce jest zdecydowanie za mało ławek.

Polskie perełki

Seedia uzyskała informacje dotyczące liczby ławek z kilkunastu polskich miast. Spośród miast, które udzieliły odpowiedzi, najlepszą sytuację mają Kraków, Katowice i Rzeszów. W stolicy Małopolski ZZM zarządza ponad 7400 ławkami, w Katowicach jest ich 3000, a w Rzeszowie ponad 1700. To sporo, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, co obrazuje poniższy wykres.

Zdecydowana większość ławek jest zarządzana przez ZZM, dla porównania ZDM w Poznaniu zarządza tylko 340 ławkami (vs. 2542 zarządzanych prze ZZM), analogiczne porównanie w Katowicach wynosi 377 vs. 3000 ławek.

Liczba ławek powinna być ściśle powiązana z demografią. Polskie społeczeństwo się starzeje. Według prognozy ludności na lata 2014-2050, sporządzonej przez Główny Urząd Statystyczny, liczba ludności Polski będzie się systematycznie zmniejszać, a średni wiek będzie rósł. 

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • Prof. Glass, 2017-12-21 09:46:46

  Większość ludzi obsadzających samorząd to proste ruskie kmioty! Po co mieszkańcom ławki, niech siedzą w domach ! A co, teraz My!
 • Magda, 2017-12-12 11:31:22

  Do TakInoSięCzypiom: wkradł się błąd ;)
 • Kloszard, 2017-12-12 11:16:46

  Do TakInoSięCzypiom: Aż mi się mordka ucieszyła. 😄