PARTNER PORTALU
  • BGK

Smoki na Piotrkowskiej w Łodzi

  • Anna Trojanowska    21 lutego 2012 - 15:51
Smoki na Piotrkowskiej w Łodzi

Fasadę zrewitalizowanej kamienicy pod numerem 86 przy ul.Piotrkowskiej od jesieni ubiegłego roku zdobią cztery stylowe smoki.
Jak donosi łódzki magistrat (zabierz głos/oceń prezyednta) słynna kamienica pod Gutenbergiem wzbogaciła się o tę oryginalną ozdobę po remoncie zakończonym w końcu ubiegłego roku. Zadanie zostało wykonane z pietyzmem i uchodzi za udany przykład rewitalizacji. Odtworzono nawet kolor kamienicy, chociaż budził on kontrowersje. Wkrótce na budynku pojawi się nazwa firmy pierwszego właściciela budynku „J. Petersilge" pisana zarówno alfabetem łacińskim, jak i cyrylicą. Dodatkowo odrestaurowano zabytkową polichromię. Girlandy z kwiatów, owoców i liści uzyskały nowe barwy, zatracone podczas poprzednich remontów. Przed oknami wystawowymi na parterze pojawiły się kute żeliwne balustrady, będące symbolem cywilizacji przemysłowej.

Najważniejszym elementem są smoki dzierżące w łapach potężne halabardy i jakby zasiadające na złotym jaju. Nie wiemy dlaczego Jan Petersilge, znany łódzki wydawca, umieścił te stwory na fasadzie. Wiadomo jednak, że to dosyć częsty motyw w zdobnictwie łódzkich kamienic, pewnie kojarzący się bogatym fabrykantom ze skutecznym strażnikiem skarbów - informuje magistrat.

Natomiast, pomnik Gutenberga znajdujący się w centralnej części fasady kamienicy, jednoznacznie kojarzy się z profesja właściciela nieruchomości. Jan Petersilge urodził się w Dreźnie, a do Łodzi dotarł przez Warszawę gdzie wyuczył się rzemiosła drukarskiego. Gdy przybył do Łodzi w 1859 roku od razu rozpoczął pracę w wydawniczym fachu. Początkowo był to zakład litograficzny, a od grudnia 1863 roku Petersilge stał się wydawcą gazety Łódzkie Ogłoszenia - Lodzer Anzeiger.

Wszystkie działy jego firmy - jak podaje magistrat - zostały ulokowane właśnie przy ul. Piotrkowskiej 86 w stylowej kamienicy zaprojektowanej przez polskich architektów: Kazimierza Pomian-Sokołowskiego i Franciszka Chełmińskiego. Jej budowę zakończono 1896 roku. A na fasadzie obok Jana Gutenberga znalazły się podobizny innych słynnych drukarzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.