PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec: będzie rewitalizacja dworca w Maczkach. PKP się nie wycofuje

  • PAP / MIW    4 lutego 2016 - 19:15
Sosnowiec: będzie rewitalizacja dworca w Maczkach. PKP się nie wycofuje
Tak po rewitalizacji wyglądać ma dworzec w Maczkach. (Fot. : mat. pras. UM Sosnowiec).

• Plan rewitalizacji byłego dworca został zatwierdzony przez radę nadzorczą PKP.
• W obiekcie ma powstać Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego.
• Gmina w tym roku rozpocznie w Maczkach przebudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.
Rada nadzorcza PKP zatwierdziła w czwartek (4.02) plan rewitalizacji byłego dworca kolejowego w Sosnowcu – Maczkach. W obiekcie ma powstać placówka kształcąca kadry dla kolei. Wkrótce zostać ma ogłoszony nowy przetarg na wykonawcę tej zaprojektowanej już inwestycji. To powinno uspokoić lokalnych samorządowców, którzy obawiali się, że PKP wycofa się z wcześniejszych ustaleń, co przekreśliłoby plany rewitalizacji całej dzielnicy.

Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej ma być wspólnym przedsięwzięciem PKP oraz Politechniki Śląskiej. Obie strony w lipcu 2014 roku podpisały list intencyjny, rok później gotowy był projekt rewitalizacji i adaptacji dawnego dworca i jego otoczenia.

W lipcu ubiegłego roku PKP ogłosiły przetarg na prace budowlane, jednak we wrześniu unieważniły go ze względu na fakt, że wszystkie oferty przekraczały budżet przedsięwzięcia (35 mln zł). Ponowny przetarg na prace budowlane, z terminem składania ofert 23 listopada, nie został dotąd rozstrzygnięty, a nowa rada nadzorcza PKP poprosiła o dodatkowe uzasadnienie celowości rewitalizacji. To wzbudziło wśród sosnowieckich samorządowców podejrzenia, że spółka chce się wycofać z rewitalizacji dworca.

Dlatego też w grudniu Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, wystosował apel w sprawie Maczek m.in. do premier Beaty Szydło, ministra infrastruktury oraz zagłębiowskich parlamentarzystów. W styczniu spotkał się natomiast w tej sprawie z członkiem zarządu PKP - Jarosławem Kołodziejczykiem.

Władze Sosnowca zapowiedziały, że w tym roku w dzielnicy ruszy warta ok. 35 mln zł przebudowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Ma ona dać korzyści również PKP, które dziś administrują wysłużoną i generującą duże straty siecią. Po rozbudowie i modernizacji sprawy te przejmie od kolejowej spółki miasto.

Samorząd chce, aby w Maczkach powstał nowy układ drogowy, a tereny należące do PKP zostały uzbrojone. W planach ma być objęcie tych gruntów Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Projekt rewitalizacji dworca w Maczkach na potrzeby Centrum obejmuje - prócz remontu i adaptacji samego dworca - prace w jeszcze jednym budynku, który ma pełnić funkcje usług handlu i gastronomii. Ponieważ dawny dworzec znajduje się między torami czynnej linii kolejowej, koncepcja zakłada budowę przejścia podziemnego. Wokół ma powstać nowa przestrzeń publiczna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.