Sosnowiec: Inwestycje za 120 mln zł z kredytu w EBI

• Samorząd Sosnowca przeznaczy kwotę 120 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na ponad 20 zadań inwestycyjnych.
• Chodzi m.in. o przebudowę dróg oraz termomodernizację i rozbudowę szkół, przedszkoli, żłobków czy placówek kulturalnych.
• Na zaciągnięcie kredytu z EBI zgodzili się pod koniec kwietnia br. sosnowieccy radni. Wcześniej miasto nie zadłużało się w tym banku.
Sosnowiec: Inwestycje za 120 mln zł z kredytu w EBI
Do tej pory głównym sposobem pozyskiwania kapitału Sosnowca była emisja obligacji. Teraz miasto po raz pierwszy zaciąga kredyt w EBI (fot. wikipedia.org)

O inwestycjach, których realizację mają wspierać środki EBI, poinformowały w środę (4 maja) władze Sosnowca. Wśród największych znajdą się projekty budowy i rozbudowy małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych (za 34,6 mln zł, w tym 33,9 mln zł z EBI) oraz termomodernizacji szkół (za 27,5 mln zł, w tym 22,1 mln zł z EBI).

Modernizacje energetyczne planowane są też w miejskich obiektach pomocy społecznej (2,8 mln zł), bibliotece głównej (3 mln zł), a także w budynkach na osiedlu Juliusz (6,8 mln zł). Ok. 3 mln zł ma kosztować nowe efektywne miejskie oświetlenie (wydatek ten powinien przełożyć się na 2,2 mln zł oszczędności na energii rocznie).

Część inwestycji dotyczyła będzie dróg. Za ok. 15,3 mln zł (w tym 3,5 mln zł z EBI) przebudowane ma zostać newralgiczne i korkujące się często skrzyżowanie dwujezdniowej drogi krajowej nr 94 z ul. Długosza - w pobliżu granicy z sąsiednią Dąbrową Górniczą.

3 mln zł mają trafić na dalsze przygotowania do budowy ważnego gospodarczo łącznika trasy S1 i drogi nr 94. 7,2 mln zł zaplanowano na przebudowę fragmentów ulic w ścisłym centrum miasta Sosnowca - Modrzejowskiej, Warszawskiej i 3 Maja, a 13,9 mln zł na przebudowę ul. Armii Krajowej w dzielnicy Kazimierz Górniczy.

Pieniądze z kredytu mają pozwolić m.in. na remont muszli koncertowej wraz z otoczeniem w Parku im. J. Kuronia (fot. Andrzej Hajdas/wikipedia.org)
Pieniądze z kredytu mają pozwolić m.in. na remont muszli koncertowej wraz z otoczeniem w Parku im. J. Kuronia (fot. Andrzej Hajdas/wikipedia.org)

W tej samej dzielnicy, gdzie trwa likwidacja ostatniego w Zagłębiu Dąbrowskim zakładu górniczego, planowane są rewitalizacje za łącznie 4 mln zł: domu kultury Kazimierz wraz z otoczeniem oraz muszli koncertowej wraz z otoczeniem w Parku im. J. Kuronia.

Ponadto m.in. zakładane są: rozbudowa infrastruktury dwóch miejskich przedszkoli wraz z wyposażeniem (za ok. 3 mln zł), budowa basenu przy zespole szkół i przedszkolu na ul. Monte Cassino (za ok. 15,3 mln zł) czy modernizacja bazy dydaktycznej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (za ok. 1,2 mln zł).

Na zaciągnięcie 120 mln zł kredytu z EBI zgodzili się pod koniec kwietnia br. sosnowieccy radni. Wcześniej miasto nie zadłużało się w tym banku, głównym sposobem pozyskiwania kapitału czyniąc emisje obligacji. Zobowiązania Sosnowca z tego tytułu to obecnie 163 mln zł, na koniec roku wraz z pierwszą ratą kredytu z EBI zwiększą się one do 185 mln zł.

Czytaj też: Władze Sosnowca: czekamy na obiecaną rewitalizację Kazimierza

Według miejskiej skarbnik Anny Gabryś spłata obligacji okazuje się zdecydowanie kosztowniejsza, przy oprocentowaniu 3,61 proc. Obecnie miasto przez cztery lata będzie spłacało z tego tytułu po 28 mln zł. Oprocentowanie kredytu z EBI wyniesie 1,75 proc.; kolejne jego transze mają wpływać w latach 2016-2018.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE