PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec: Prokuratura będzie miała nowy gmach, miasto oddało działkę w formie darowizny

  • PAP/MN    10 kwietnia 2017 - 12:09
Sosnowiec: Prokuratura będzie miała nowy gmach, miasto oddało działkę w formie darowizny
Otwieramy nowy etap w funkcjonowaniu polskiej prokuratury w Sosnowcu - mówiono podczas konferencji. (fot. UM Sosnowiec/Twitter)

Prokuratura w Sosnowcu będzie miała nową siedzibę.
• Sosnowiec przekazał działkę 8,8 tys. m kw. o wartości ponad 1,3 mln zł na potrzeby gmachu dla prokuratury. 

• Rozważano również budowę w tym rejonie nowej siedziby sosnowieckiego sądu.

• Koszt budowy gmachu prokuratury jest szacowany na ok. 20 mln zł.

  • Umowę darowizny użytkowania wieczystego gruntu pod budowę nowej siedziby dla prokuratur rejonowych w Sosnowcu (woj. śląskie) podpisali w poniedziałek (10 kwietnia) prezydent miasta i przedstawiciele prokuratury.

"Podpisanie aktu notarialnego początkuje proces inwestycyjny w Sosnowcu, jeżeli chodzi o budowę siedzib dwóch prokuratur sosnowieckich - Północ i Południe. Otwieramy nowy etap w funkcjonowaniu polskiej prokuratury w Sosnowcu" - oświadczył po podpisaniu umowy prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Jak zaznaczył, sam jest mieszkańcem Sosnowca, wiele lat pracował w tutejszej prokuraturze rejonowej i zna dobrze trudne warunki lokalowe, w jakich muszą pracować prokuratorzy; budynek nie jest m.in. przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. "Cieszę się bardzo, że będziemy mogli tę sytuację zmienić" - podkreślił Święczkowski.

Czytaj też: Kto wyremontuje stadion w Bytomiu?

Jak poinformowano podczas konferencji, rozważano również budowę w tym rejonie nowej siedziby sosnowieckiego sądu. "Prezes Sądu Okręgowego nie wyraża jednak zainteresowania, w dalszym ciągu chce remontować stare budynki. Mam jednak nadzieję, że na jesieni ta sytuacja się zmieni i kierownictwo Sądu Okręgowego pomyśli o tym, aby budować nowy gmach sądu sosnowieckiego, tak by stworzyć w tym rejonie centrum wymiaru sprawiedliwości, aby obywatele tego miasta mieli ułatwiony dostęp do służb, do organów ścigania, do wymiaru sprawiedliwości" - dodał Święczkowski.

"Myślę, że byłby to wzorcowy kompleks, który można by powielać w innych rejonach naszego kraju - dostęp mieszkańców byłby dobry, ale pewnie i ułatwiałoby to wszystkim organom pracę" - ocenił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, odnosząc się do projektu, by również budynek sądu powstał na tym terenie.

Czytaj też: W tym mieście przybywa najwięcej biurowców

Przekazana prokuraturze działka ma 8,8 tys. m kwadratowych, wartość darowizny to ponad 1,3 mln zł. Koszt budowy gmachu prokuratury jest szacowany na ok. 20 mln zł. Jak zapewnił prokurator krajowy, finansowanie tej inwestycji jest zapewnione.

Również prokuratura w Katowicach ma zyskać wkrótce nową siedzibę. Jak poinformował prokurator okręgowy Piotr Wolny, wstępnie porozumiano się z miastem co do działki na ten cel. W rejonie ulic Opolskiej i Gliwickiej ma powstać duży budynek, zrzeszający cztery rejony, prokuraturę okręgową, regionalną, a także oddział zamiejscowy prokuratury krajowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.