PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec: skomplikowany remont dróg coraz bliżej. Miasto wybrało firmę odpowiedzialną za opracowanie dokumentów

  • PAP/KDS    11 lipca 2017 - 13:23
Sosnowiec: skomplikowany remont dróg coraz bliżej. Miasto wybrało firmę odpowiedzialną za opracowanie dokumentów
Zdjęcie ilustracyjne (fot. gddkia.gov.pl)

Firma Complex Projekt będzie odpowiedzialna za opracowanie dokumentacji dotyczącej połączenia sosnowieckiego odcinka trasy S1 (tzw. Wschodniej Obwodnicy GOP) z terenami inwestycyjnymi po dawnej kopalni piasku Maczki-Bór oraz z obszarem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Dańdówka.
• Chodzi o dwie różne inwestycje dotyczące tej samej ekspresowej trasy S1 (tzw. Wschodniej Obwodnicy GOP), która biegnie przez Sosnowiec i łączy się ze sobą w terenie. 

• Budowa będzie wyjątkowo skomplikowana, bo prace mają być przygotowywane i prowadzone równolegle.

• Katowicka firma na wykonanie dokumentacji będzie miała 15 miesięcy. 

Sosnowiec zamierza zbudować połączenie trasy S1 z terenami inwestycyjnymi po dawnej kopalni piasku Maczki-Bór, obszarem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Dańdówka oraz drogą w kierunku centrum miasta - poprzez zbudowaną już częściowo w poprzednich latach dwujezdniową drogę do ul. 11 Listopada. Ze względów terenowych budowa tam węzła będzie skomplikowana.

Swoją inwestycję chce prowadzić równolegle z przygotowywanym przez katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad remontem ok. 4,9 km trasy w tym mieście, związanym z dostosowaniem jej nośności do przenoszenia nacisków 11,5 tony/oś.

Inwestycje miasta i GDDKiA mają być równolegle projektowane, a także - najprawdopodobniej - podobnie realizowane, w latach 2019-2020. Dlatego obaj inwestorzy zadeklarowali m.in. wzajemne konsultacje na etapie projektowania, a także później, aby ewentualne problemy któregoś z przedsięwzięć (na etapach przetargów czy realizacji) nie wpłynęły na drugie.

Czytaj więcej: Inwestycje drogowe na Warmii i Mazurach: Nie tylko wielomilionowe kontrakty

– To efekt porozumienia jakie zawarliśmy z GDDKiA. Po wykonaniu dokumentacji jej część przekażemy im – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jak wynikało z przetargu miasta na projekt węzła, projekt ten ma powstać w dwóch odrębnych częściach - dla przedsięwzięcia "Rozbudowa" (do realizacji przez GDDKiA) i dla przedsięwzięcia "Węzeł" (do realizacji przez miasto). We wtorek miasto wybrało najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na tę dokumentację - z ceną na poziomie 1,3 mln zł (przy budżecie zamawiającego ok. 3 ml zł) złożyła ją katowicka spółka Complex Projekt.

Zamawiany przez Sosnowiec projekt ma objąć budowę częściowo bezkolizyjnego węzła na drodze S1 wraz z jej przebudową/poszerzeniem na długości ok. 1,1 km, a także budowę drogi o długości ok. 1,7 km (w tym skrzyżowania z łącznikiem do istniejącej drogi na terenach inwestycyjnych).

Czytaj więcej: Podkarpackie: Blisko 20 mln zł na remont dróg w Jaśle

Władze Sosnowca wielokrotnie przypominały, że jedyne miejsce, w którym można wybudować węzeł na S1, aby spełniał funkcje m.in. gospodarcze, jest wyjątkowo niekorzystne. Inwestycja musi bowiem objąć teren, na którym znajdują się rzeka i linia kolejowa, a sama główna arteria przebiega tam po łuku, co wymaga m.in. odpowiednio dłuższych pasów włączeń do ruchu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.