Sosnowiec: skomplikowany remont dróg coraz bliżej. Miasto wybrało firmę odpowiedzialną za opracowanie dokumentów

Firma Complex Projekt będzie odpowiedzialna za opracowanie dokumentacji dotyczącej połączenia sosnowieckiego odcinka trasy S1 (tzw. Wschodniej Obwodnicy GOP) z terenami inwestycyjnymi po dawnej kopalni piasku Maczki-Bór oraz z obszarem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Dańdówka.
Sosnowiec: skomplikowany remont dróg coraz bliżej. Miasto wybrało firmę odpowiedzialną za opracowanie dokumentów
Zdjęcie ilustracyjne (fot. gddkia.gov.pl)

• Chodzi o dwie różne inwestycje dotyczące tej samej ekspresowej trasy S1 (tzw. Wschodniej Obwodnicy GOP), która biegnie przez Sosnowiec i łączy się ze sobą w terenie. 

• Budowa będzie wyjątkowo skomplikowana, bo prace mają być przygotowywane i prowadzone równolegle.

• Katowicka firma na wykonanie dokumentacji będzie miała 15 miesięcy. 

Sosnowiec zamierza zbudować połączenie trasy S1 z terenami inwestycyjnymi po dawnej kopalni piasku Maczki-Bór, obszarem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Dańdówka oraz drogą w kierunku centrum miasta - poprzez zbudowaną już częściowo w poprzednich latach dwujezdniową drogę do ul. 11 Listopada. Ze względów terenowych budowa tam węzła będzie skomplikowana.

Swoją inwestycję chce prowadzić równolegle z przygotowywanym przez katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad remontem ok. 4,9 km trasy w tym mieście, związanym z dostosowaniem jej nośności do przenoszenia nacisków 11,5 tony/oś.

Inwestycje miasta i GDDKiA mają być równolegle projektowane, a także - najprawdopodobniej - podobnie realizowane, w latach 2019-2020. Dlatego obaj inwestorzy zadeklarowali m.in. wzajemne konsultacje na etapie projektowania, a także później, aby ewentualne problemy któregoś z przedsięwzięć (na etapach przetargów czy realizacji) nie wpłynęły na drugie.

Czytaj więcej: Inwestycje drogowe na Warmii i Mazurach: Nie tylko wielomilionowe kontrakty

– To efekt porozumienia jakie zawarliśmy z GDDKiA. Po wykonaniu dokumentacji jej część przekażemy im – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jak wynikało z przetargu miasta na projekt węzła, projekt ten ma powstać w dwóch odrębnych częściach - dla przedsięwzięcia "Rozbudowa" (do realizacji przez GDDKiA) i dla przedsięwzięcia "Węzeł" (do realizacji przez miasto). We wtorek miasto wybrało najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na tę dokumentację - z ceną na poziomie 1,3 mln zł (przy budżecie zamawiającego ok. 3 ml zł) złożyła ją katowicka spółka Complex Projekt.

Zamawiany przez Sosnowiec projekt ma objąć budowę częściowo bezkolizyjnego węzła na drodze S1 wraz z jej przebudową/poszerzeniem na długości ok. 1,1 km, a także budowę drogi o długości ok. 1,7 km (w tym skrzyżowania z łącznikiem do istniejącej drogi na terenach inwestycyjnych).

Czytaj więcej: Podkarpackie: Blisko 20 mln zł na remont dróg w Jaśle

Władze Sosnowca wielokrotnie przypominały, że jedyne miejsce, w którym można wybudować węzeł na S1, aby spełniał funkcje m.in. gospodarcze, jest wyjątkowo niekorzystne. Inwestycja musi bowiem objąć teren, na którym znajdują się rzeka i linia kolejowa, a sama główna arteria przebiega tam po łuku, co wymaga m.in. odpowiednio dłuższych pasów włączeń do ruchu.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE