PARTNER PORTALU
 • BGK

Sosnowiec: Wkrótce przebudowa głównej arterii Kazimierza Górniczego

 • PAP/JS    25 października 2016 - 19:51
Sosnowiec: Wkrótce przebudowa głównej arterii Kazimierza Górniczego
Miasto podpisało umowę na wykonanie wartej 6,8 mln zł inwestycji (fot. Sosnowiec, wikipedia.org)

• W szczególnie dotkniętej restrukturyzacją górnictwa dzielnicy Sosnowca, Kazimierzu Górniczym, samorząd przebuduje główną arterię.
• Miasto podpisało umowę na wykonanie tej wartej 6,8 mln zł inwestycji.
Ostatnią tonę węgla w kopalni Kazimierz-Juliusz wydobyto na powierzchnię 29 maja 2015 r. Decyzję o likwidacji kopalni poprzedziły w 2014 r. liczne protesty górników; podziemny protest w obronie zakładu odbił się echem w całym kraju.

Aby ożywić tę część miasta samorząd uruchomił program rewitalizacji dzielnicy. Wśród wypracowanych przez specjalny zespół roboczy rozwiązań znalazły się m.in.: budowa ogrodu jordanowskiego, termomodernizacja budynku szkolnego i budowa boiska przy tamtejszym zespole szkół, a także remonty ulic. Aby zachować pamięć o historii Kazimierza Górniczego, w oparciu o infrastrukturę likwidowanej kopalni, miałoby powstać miejsce pamięci poświęcone górnictwu Zagłębia Dąbrowskiego.

We wtorek (25 października) władze Sosnowca podpisały umowę z wykonawcą modernizacji jednej z dwóch głównych arterii przecinających dzielnicę. Przebudowę ul. Armii Krajowej za 6,8 mln zł wykona do końca 2017 r. Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Katowic. Jak przekazał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, początkowo planowano tam remont samej nawierzchni.

"Zbadaliśmy jakość podbudowy drogi, okazało się, że wymiana samej nawierzchni niczego nie zmieni. Droga za kilka lat znów nadawałaby się do remontu" - zaznaczył Chęciński.

Czytaj też: Jak województwa radzą sobie z kontraktowaniem środków UE? Są problemy

Na zlecenie gminy wykonano kompleksową dokumentacja przebudowy całej ulicy wraz z infrastrukturą tak, aby m.in. rozwiązać problem zbierającej się na niej deszczówki. Równolegle z remontem drogi kanalizację w tym rejonie zbuduje sosnowieckie Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

To nie są jedyne zmiany w ostatnim czasie w Kazimierzu Górniczym. Od lipca br. w tamtejszym Parku im. Jacka Kuronia trwa budowa wartego prawie 3 mln zł. Ogrodu Jordanowskiego - według zapewnień miasta największego takiego w woj. śląskim.

"Jesteśmy na ostatniej prostej przed podpisaniem umowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (zajmuje się likwidacją kopalni Kazimierz-Juliusz - PAP) w sprawie użyczenia kolejki wąskotorowej (łączącej dawniej obie części kopalni - PAP) wraz z terenami, trwają też modernizacje kilku mniejszych ulic. Nowy wygląd zyska Miejski Dom Kultury +Kazimierz+ i muszla koncertowa" - zasygnalizował prezydent Sosnowca.

Władze miasta od miesięcy podnoszą problem konieczności zewnętrznego wsparcia rewitalizacji Kazimierza Górniczego, domagając się m.in. od premier Beaty Szydło realizacji obietnicy złożonej przez wcześniejszy rząd Ewy Kopacz ws. dofinansowania tych działań.

Pod koniec czerwca br. o zwiększenie środków na rewitalizację dzielnicy do szefowej rządu zaapelowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach. Dotychczas przyznana kwota z rezerwy budżetowej - 250 tys. zł - to zdaniem WRDS i władz Sosnowca - kwota "symboliczna", która nie wystarczy na planowane działania.

Prezydent Sosnowca akcentował, że obietnice dotyczyły 10-12 mln zł i choć miasto ma przygotowane środki na rewitalizację Kazimierza Górniczego, kwota ta byłaby wkładem w kolejne kilkadziesiąt milionów złotych w ramach np. różnych programów europejskich.

W czasie procesu likwidacji kopalni Kazimierz-Juliusz premier poprzedniego rządu Ewa Kopacz kilkakrotnie spotykała się z żonami górników. Jedno z ostatnich spotkań odbyło się w połowie 2015 r. w miejscowym zespole szkół. Rozmawiano m.in. o budowie basenu w dzielnicy; mieszkanki dzielnicy m.in. przekazały wtedy pismo z prośbą o sfinansowanie obiektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • jarecki, 2016-10-26 00:42:59

  A co ze Środulą. Czy na Środuli mamy tylko "Górkę". Ulica Staszica od kilku lat oznakowana znakiem Uwaga szkody. Pełno dziur w drodze. jak sobie ktoś z urzędników przypomni to zrobią kilka kleksów z asfaltu, tzw nalepy skutek najechania identyczny jak wpadnięcie w dziurę. Pozdrowienia dla ...Prezydenta Miasta oraz podległych mu urzędników . Wybudujcie sobie kolejny stadion a dojechać do niego nie będziecie mogli. Wcześniej połamiecie felgi albo zawieszenie.  rozwiń
 • Tubylec, 2016-10-25 20:45:09

  Na zdjęciu widać Zagórze a nie Kazimierz! :)i to jeszcze stare zdjęcie bo bloki juz niektóre wypiękniały bez azbestu.