PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnia skusiła biura architektoniczne

  • PAP    29 września 2010 - 10:09

34 biura projektowe przeszły do drugiego etapu konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną spalarni odpadów komunalnych w Krakowie. Rozstrzygnięcie postępowania planowane jest na listopad tego roku.
Zakwalifikowane biura i pracownie projektowe mają czas do 25 października na składanie swoich propozycji.

Zgodnie z założeniami koncepcja spalarni powinna być ukierunkowana przede wszystkim na kształt bryły obiektu i wkomponowanie jej w otoczenie. Ma ona podkreślić proekologiczny charakter inwestycji oraz identyfikować się naturą, niwelując jednocześnie przemysłowy charakter terenu.

Ma to być obiekt o niepowtarzalnym charakterze, wizytówka czystego Krakowa, który ma nowoczesny system gospodarki odpadami. Uczestnikom konkursu, zostaną przyznane nagrody pieniężne, w tym pierwsza w wysokości 25 tys. euro. Pieniądze na jego organizację pochodzą z unijnego Funduszu Spójności.

Za budowę spalarni odpadów komunalnych odpowiada Krakowski Holding Komunalny. Inwestycja jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Budowa spalarni jest niezbędna, bo w 2016 r. zostanie zapełnione komunalne wysypisko śmieci w Baryczy.

Według planów budowa pochłonie ok. 641 mln zł, z czego unijna dotacja z Funduszu Spójności wyniesie ok. 396 mln zł (62 proc. kosztów kwalifikowanych). Pozostałe pieniądze to wkład własny Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Spalarnia odpadów komunalnych powstanie przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest niewykorzystywanym nieużytkiem, przewidywanym niegdyś pod powiększenie składowiska popiołów i żużli wytwarzanych przez Elektrociepłownię Kraków.

Przetarg na wykonawcę inwestycji ma zostać ogłoszony na początku przyszłego roku tak, aby roboty budowlane rozpoczęły się w 2012 r. Zakład ma zostać oddany do eksploatacji w 2014 r.

Zakład będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

W Krakowie obecnie jest wytwarzanych ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 r. będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. Jest to niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-09-29 13:59:23

    To zupelnie jak Towarzystwo Milosnikow Kolei Waskotorowych. Przeciez spalarnie juz nie sa popularne, a ich budowa bedzie wrecz zabroniona ze wzgledow ekologicznych wobec nadchodzacych nowych technologii beztlenowego zgazowania odpadow. Budowa kominow bedzie zabroniona.