PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnia w Gdańsku - etap I. Analizy i rekomendacje

  • AW    13 czerwca 2014 - 20:37

Przed pomorskimi samorządami i Zakładem Utylizacyjnym kluczowy czas, który rozstrzygnie w jakiej formule zostanie zrealizowana budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku. To strategiczny projekt dla gospodarki odpadami w regionie. Zespół doradców inwestycji przedstawił raport analityczny i swoje rekomendacje.
Umowę doradczą w ramach inwestycji realizuje konsorcjum firm BBF Sp. z o.o. oraz Ipopema Securities S.A. Raport wstępny oraz określenie modelu realizacji projektu to elementy pierwszego z sześciu etapów współpracy.

- Nasi konsultanci mają doświadczenie zdobyte przy trzech projektach spalarniowych, w tym poznańskim. Jest to dla nas o tyle cenne, że w Pomorskiem również myślimy, tak jak w Poznaniu, o zrealizowaniu inwestycji w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne - wyjaśnia Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o.

Zespół doradców przedłożył efekty dotychczasowych prac zarówno władzom miasta Gdańska jak i innym zainteresowanym samorządom podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim. Temat przybliżany był także zainteresowanym mieszkańcom i działaczom społecznym. Wieczorem 12 czerwca odbyło się otwarte spotkanie na gdańskim Ujeścisku, na które przybyło kilkadziesiąt osób.

- Jesteśmy i będziemy do dyspozycji. Chcemy jak najdokładniej informować i tłumaczyć zawiłości tak dużego projektu. A przede wszystkim uświadamiać podstawowe założenia, tzw. warunki brzegowe. W najbliższym czasie zostanie przesądzona przecież skala inwestycji, liczba zaangażowanych gmin, zaczną się krystalizować koszty - nakreśla Maciej Adamczak, prezes BBF Sp. z o.o.

W zależności od wielu zmiennych koszt spalenia tony tzw. frakcji energetycznej, czyli de facto paliwa do elektrociepłowni, może być bardzo różny. Między innymi wpływa na to koszt całej inwestycji i źródła finansowania.

- My chcemy ją zrealizować, ale tylko przy pewnych określonych warunkach. Na przykład przy takim, że inne gminy przystąpią do tego projektu, bo jeśli nie, to cena dla samego Gdańska byłaby tak wysoka, że to by się nie opłacało - zapewniał podczas spotkania z mieszkańcami wiceprezydent Gdańska, Maciej Lisicki

Analizowane są modele realizacji inwestycji przy uwzględnieniu długoterminowego zaangażowania partnera prywatnego. Wybór nastąpi między modelem DBO (zaprojektuj, wybuduj, eksploatuj) a modelem DBFO (zaprojektuj, wybuduj, sfinansuj i eksploatuj). Oprócz aspektów ekonomicznych założenia przyjmują m.in. maksymalizację ochrony środowiska, zgodnie z decyzją środowiskową dla lokalizacji ZTPO na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.