PARTNER PORTALU
  • BGK

Specjaliści docenili projekt mostu

  • KB    14 czerwca 2010 - 21:37

Nowy most drogowy w Toruniu został nominowany do nagrody "Tytany". Nagroda ta wręczana jest w branży budowlanej za najlepsze i najciekawsze projekty inżynierskie w Polsce.
"Tytany" przyznawane są od 2003 roku i świadczą o najwyższym poziomie projektów inżynierskich. Nominowany projekt mostu w Toruniu został stworzony przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: ARCADIS (lider projektu), Pont Projekt Gdańsk, Biuro Inżynierskie Damart Szczecin oraz Kontrakt Biuro Projektowo-Konsultingowe Gdańsk.

Nominowany projekt zakłada, że toruński most wraz z drogami dojazdowymi w przyszłości stanie się częścią tzw. Trasy Wschodniej, leżącej w ciągu drogi krajowej nr 1. Projektowana trasa ma długość 4.100 metrów. W jej skład wchodzi most o długości 540 metrów składający się z dwóch przęseł po 270 metrów każde oraz drogi dojazdowe. Trasa jak i most będą miały po 2 pasy ruchu w obu kierunkach. Nowy most usprawni komunikację jednocześnie w niewielkim stopniu ingerując w naturalne otoczenie. Efekt ten możliwy będzie dzięki pojedynczej, centralnej podporze, która nie będzie zakłócać pierwotnego nurtu Wisły oraz budowie estakad przyjaznych zwierzętom. Głównym celem budowy Trasy Wschodniej jest usprawnienie komunikacji  w Toruniu oraz  zmniejszenie natężenia ruchu wokół toruńskiej starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Cieszę się, że rozwiązania techniczne i architektoniczne zastosowane w projekcie  toruńskiego mostu zyskały uznanie w oczach fachowców i specjalistów - mówi Barbara Tyrankiewicz, kierownik Biura Realizacji Projektu Mostowego. - Dla mnie ta nagroda jest potwierdzeniem tego, że mamy do czynienia z jednym z najciekawszych  obiektów drogowych, jaki został zaprojektowany w ostatnich latach w Polsce - dodaje Tyrankiewicz.

Wręczenie nagród odbędzie się 17 czerwca, podczas uroczystej gali Międzynarodowej Konferencji "Inżynieria 2010" w Tomaszowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.