PARTNER PORTALU
  • BGK

Specjalna strefa rewitalizacji. Bytom szuka ekspertów

  • pt    17 marca 2017 - 16:15
Specjalna strefa rewitalizacji. Bytom szuka ekspertów
Bytom (fot. wikipedia.org)

Bytom, jedno z trzech miast uczestniczących w pilotażowym programie rewitalizacyjnym, szuka ekspertów, którzy wraz z miastem podejmą się kolejnego etapu rewitalizacji miasta.
• Bytom szuka fachowców, którzy wykonają ekspertyzę dotyczącą określenia narzędzi specjalnej strefy rewitalizacji.

• Wykonawca będzie musiał współpracować z miastem, brać udział w konsultacjach społecznych i sesjach Rady Miejskiej w Bytomiu.

• Specjalna Strefa Rewitalizacji zacznie obowiązywać w Bytomiu 1 stycznia 2018 roku.

- Od wykonawcy, który podejmie się tego zadania, oczekujemy analizy określającej instrumenty wspierające proces rewitalizacji w Bytomiu przy wykorzystaniu narzędzi Specjalnej Strefy Rewitalizacji (SSR) dla każdego z podobszarów rewitalizacji – mówi Izabela Domogała koordynator projektu pilotażowego w Bytomiu.

Oferta ma zawierać również opis procedury ustanowienia w Bytomiu SSR.

Izabela Domogała podkreśla, że wykonawca będzie musiał także współpracować z miastem przy tworzeniu projektu uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustanowienia SSR, zawierającej dokładny zakres rozwiązań prawnych możliwych do zastosowania na tym terenie lub w poszczególnych podobszarach rewitalizacji.

Wymagany jest także udział w konsultacjach społecznych i sesji Rady Miejskiej w Bytomiu, na której przyjmowany będzie projekt ww. uchwały.

Zgodnie z ustawą o rewitalizacji, specjalne strefy rewitalizacji mają ułatwiać miastom realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Gminy mogą na przykład korzystać z prawa pierwokupu przy zakupie nieruchomości. W strefie mają obowiązywać ułatwienia w procedurze administracyjnej, możliwość przyznawania dotacji remontowych oraz zwalniania z trybu przetargowego.

Wniosek o ustanowienie strefy składa się po uchwaleniu gminnego programu rewitalizacji (w Bytomiu został on przyjęty 27 lutego), zgodnie z jego ustaleniami.

Obszar rewitalizacji w Bytomiu zajmuje 828 ha, co stanowi 11,93 proc. powierzchni miasta. Oprócz podobszarów zamieszkałych, w obszarze rewitalizacji znalazło się dziewięć obszarów niezamieszkałych obejmujących tereny po dawnych kopalniach i hucie.

Specjalna strefa rewitalizacji zacznie obowiązywać w Bytomiu 1 stycznia 2018 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.