PARTNER PORTALU
  • BGK

Specjalne strefy do zmian

  • PAP    21 września 2010 - 15:03

Rząd zwiększa Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną i zmienia granice Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Do granic Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostanie włączone ok. 19,2 ha. Z obszaru strefy zostaną natomiast wyłączone grunty o powierzchni 2,8 ha. W wtorek rząd znowelizował rozporządzenie w tej sprawie - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak podało CIR, zmiana granic pozytywnie zaopiniowana została przez zarządy województwa łódzkiego i mazowieckiego oraz przez zainteresowane gminy.

Ze strefy zostały wyłączone obszary przeznaczone pod budowę infrastruktury lub zajęte przez inwestora, który prowadził działalność bez zezwolenia.

Rząd ocenia, że zmiana granic strefy umożliwi utworzenie co najmniej 370 nowych miejsc pracy w strefie i ok. 93 w jej bezpośrednim otoczeniu.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 1997 roku. Wartość wszystkich dotychczasowych inwestycji w strefie szacowana jest na ponad 2,8 mld euro.

 Do Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej włączono tereny należące do Zgorzelca, Jawora i gminy Gryfów Śląski. Jednocześnie wyłączono grunty należące do Kowar, Lubania, Prusic i Raczyc. We wtorek rząd znowelizował rozporządzenie w tej sprawie.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie, łącznie włączono około 21,3 ha, a wyłączono około 22,9 ha. W wyniku zmian powierzchnia kamiennogórskiej strefy zmniejszy się o ok. 1,6 ha i wyniesie ok. 367,1 ha.

Jak poinformowano, zgodę na objęcie nowych obszarów strefą wyraziły zainteresowane gminy oraz właściciele gruntów. Zaproponowane zmiany granic strefy umożliwią - zdaniem rządu - powstanie nowych inwestycji. Zakłada się, że zatrudnienie może znaleźć ok. 570 osób.

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 1994 r. i ma funkcjonować do 1 grudnia 2017 roku. Na terenie strefy działalność gospodarczą prowadzi bądź jest w trakcie inwestycji ponad 40 firm. Nakłady inwestycyjne sięgają 1,4 mld zł. Zatrudnionych jest około 4 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.