PARTNER PORTALU
  • BGK

Specjalne strefy ekonomiczne. Jaki mają potencjał

  • JL    7 września 2016 - 10:11
Specjalne strefy ekonomiczne. Jaki mają potencjał
Mielecka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest najstarsza w Polsce. Powstała w 1995 r. Fot. Mat. prasowe

• W Polsce we wszystkich województwach działa 14 specjalnych stref ekonomicznych.
• Zajmują blisko 20 tys. ha.
• Największy udział w łącznych nakładach inwestycyjnych w strefach przypada sektorowi motoryzacyjnemu.
Tak wynika z raportu Colliers International „Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce – potencjał inwestycyjny”.

Czytaj też: Katowicka SSE zyska trzy nowe firmy

– Specjalne strefy ekonomiczne są gospodarczym motorem napędowym każdego regionu, w którym są tworzone. Większość nowych inwestorów poszukujących możliwości utworzenia przedsiębiorstwa w Polsce w pierwszej kolejności weryfikuje możliwość inwestowania w strefach. Przyczyną jest nie tylko perspektywa uzyskania pomocy publicznej w postaci zwolnień podatkowych, ale również możliwość nabycia terenów inwestycyjnych z przygotowaną infrastrukturą techniczną, co z kolei przekłada się na szybkość realizacji inwestycji – uważa Łukasz Pańczyk, specjalista z Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International.

Czytaj też: Częstochowa postawiła na SSE

Niższe podatki

Przedsiębiorcy inwestującemu w specjalnej strefie ekonomicznej w ramach regionalnej pomocy publicznej przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT. Przedsiębiorca podejmujący działalność gospodarczą na terenie SSE, na podstawie zezwolenia, jest uprawniony do korzystania z pomocy regionalnej w postaci zwolnienia podatkowego z dwóch tytułów: poniesionych nakładów inwestycyjnych lub tworzenia nowych miejsc pracy.

Warunkiem udzielenia pomocy z tytułu nowej inwestycji jest udział środków własnych przedsiębiorcy w wysokości co najmniej 25 proc. całkowitych kosztów inwestycji, przy minimalnej wysokości kosztów nowej inwestycji wynoszącej 100 tys. euro. Przy korzystaniu z pomocy publicznej z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy podstawą naliczenia maksymalnej wysokości pomocy są dwuletnie koszty pracy brutto nowo zatrudnionych pracowników, powiększone o obowiązkowe płatności związane z zatrudnieniem.

Strefy kuszą bonusami

Strefy oferują także inne, równie ważne zachęty takie, jak przygotowane tereny inwestycyjne oferowane w konkurencyjnej cenie, możliwość zakupu lub dzierżawy nieruchomości bez potrzeby budowania nowych, możliwość skorzystania z rządowych grantów inwestycyjnych, dotacji powiatowych urzędów pracy lub funduszy unijnych. Firmy ulokowane w specjalnych strefach ekonomicznych mogą także liczyć na częściowe lub całkowite zwolnienie z podatku od nieruchomości, know-how oraz darmową pomoc ze strony zarządcy stref przy formalnościach, pomoc poinwestycyjną polegającą również na przyciąganiu wykwalifikowanej siły roboczej oraz sąsiedztwo innych firm, dające możliwość nawiązania kontaktów biznesowych.

Strefy instrumentem wspierania inwestycji

Nie tylko firmy produkcyjne czy logistyczne mogą uzyskać zezwolenie na funkcjonowanie strefowe. Działanie na terenie specjalnych stref ekonomicznych na podstawie zezwolenia może opłacać się firmom świadczącym usługi dla biznesu. Są to np. firmy z sektora BPO, ITR&D/Softwaredev czy call centre.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.