PARTNER PORTALU
 • BGK

Specjalne Strefy Ekonomiczne są już trzy razy większe niż 11 lat temu. Polski kapitał wciąż w mniejszości?

 • Piotr Toborek    28 grudnia 2015 - 10:09
Specjalne Strefy Ekonomiczne są już trzy razy większe niż 11 lat temu. Polski kapitał wciąż w mniejszości?
Michelin w Olsztynie (fot.: Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna)

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione obszary kraju, gdzie inwestorzy mogą prowadzić biznes, uzyskując zwolnienia z podatku dochodowego. W Polsce działa ich czternaście. Skąd pochodzi kapitał firm w SSE, ile strefy wydają pozwoleń? Oto najnowszy raport.
Na 16 września br. strefy zajmowały 18 tys. 687 ha powierzchni (w 2004 r. było to tylko 6,5 tys. ha, czyli niemal trzy razy mniej niż dziś).

Czytaj też pierwszą część Raportu PortalSamorzadowy.pl o Specjalnych Strefach Ekonomicznych w Polsce 2015: pt. "Krytycy coraz bardziej dostrzegalni"

Poprzedni rząd dwukrotnie wydłużał funkcjonowanie specjalnych stref. Najpierw w 2008 r. (do 2020 roku), a drugi raz w 2013 r., przedłużając ich istnienie do 2026 r. Tłumaczył, że dzięki temu będzie je można pełniej zagospodarować – do końca 2013 r. inwestorzy wykorzystali 61 proc. oferowanych w SSE gruntów i budynków.

Według danych resortu gospodarki dzisiaj strefy zatrudniają ok. 296 tys. pracowników i przyciągnęły inwestycje warte blisko 102 mld zł. Jak to wygląda w poszczególnych regionach?

Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec

SSE Euro-Park Mielec zarządzana jest przez ARP S.A. Oddział w Mielcu. Posiada 26 podstref w 5 województwach – podkarpackim, lubelskim, małopolskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Zajmuje obszar 1460 ha. Według stanu na 30 września br. w firmach posiadających ważne zezwolenie pracuje 26,6 tys. osób.

Liczba podmiotów z ważnym zezwoleniem to 171, 126 z nich jako kraj pochodzenia kapitału wskazało Polskę. W 2015 r. udzielono 30 zezwoleń (do 11 grudnia br.), wartość zadeklarowanych wydatków inwestycyjnych wynosi 615,5 mln zł, a liczba deklarowanych do utworzenia nowych miejsc pracy to 879.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna 

SSSE to 18 wydzielonych obszarów północno-wschodniej Polski znajdujących się na terenie trzech województw: podlaskiego, warmińsko- mazurskiego i mazowieckiego. Obszar Suwalskiej SSE to łącznie 635,0653 ha. Do dyspozycji inwestorów pozostaje jeszcze ok. 82 ha przygotowanych terenów inwestycyjnych.

Działa w niej 91 przedsiębiorców z kapitałem polskim i zagranicznym. Utworzyli oni 6,4 tys. miejsc pracy, a inwestycje wyniosły ponad 2 mld zł.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna 

Zajmuje powierzchnię 2,347 tys. ha na terenie trzech województw: śląskiego, małopolskiego i opolskiego.

Działają w niej 262 firmy, w tym 108 polskich. Nakłady inwestycyjne oszacowano na 22,5 mld złotych.KSSE daje 58 tys. miejsc pracy.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Obejmuje 18 podstref położonych w środkowej części województwa dolnośląskiego. Zajmują łącznie powierzchnię 1,2 tys. ha.

W ciągu 19 lat istnienia firmy zainwestowały tu ponad 7,33 mld zł. Według najnowszych danych (stan na 1 listopada 2015 r.) liczba miejsc pracy w LSSE to 12 tys.

W tej chwili liczba działających firm to 46, z czego 11 ma polski kapitał. Wartość zrealizowanych przez nie inwestycji wyniosła 306,68 mln zł.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zajmuje powierzchnię 1,302 tys. ha w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • ADG, 2016-01-09 20:30:24

  Niektórzy byli tak zdolni ,że w swoim czasie strefe ekonomiczną zorganizowali na parkingu strzeżonym ,z którego korzystały dwa osiedla mieszkaniowe by nie smrodzić przed blokami.Wylali ich ,pod blokami smród i zniszczona ntotalnie zieleń , ateraz sprzedają strefe po kawałku prywatnym inwestorom b...ez przetargu bo teren nie należ do skarbu Państwa. Drogą przetargu sprzedają natomiast mieszkania po przedwcześnie zmarłych właścicielach mieszkań.ADG  rozwiń
 • ARCHEOLOG, 2015-12-31 18:12:52

  Do NIE w białymstoku ?: Bo w Białymstoku potrzebują muzem, a nawet dwa muzea.
 • NIE w białymstoku ?, 2015-12-31 18:09:00

  Nie słyszałem, aby Białystok miał przgotowane działki pod budowę fabryk.