PARTNER PORTALU
  • BGK

Specjalne strefy magnesem na inwestorów. Czym przyciągają?

  • PAP/AT    31 stycznia 2017 - 06:27
Specjalne strefy magnesem na inwestorów. Czym przyciągają?
Zwiększyło się zainteresowanie inwestycjami w specjalnych strefach ekonomicznych (fot.wikipedia.org/Kroton)

• Specjalne strefy ekonomiczne są jednym z najbardziej skutecznych magnesów przyciągających inwestycje.
• Przyciągają zwolnieniami w podatkach i wsparciem organizacyjnym ze strony spółek, które strefami zarządzają.
• Zachętą do inwestycji są też powstające w strefach branżowe klastry.
Zwiększyło się zainteresowanie inwestycjami ze strony małych i średnich przedsiębiorstw. W katowickiej specjalnej strefie ekonomicznej jedna trzecia nowych inwestorów pochodziła z tego sektora.

Jednym z najbardziej skutecznych magnesów przyciągających inwestycje, zarówno krajowe jak i zagraniczne, są specjalne strefy ekonomiczne. W 2016 roku łączna wartość zadeklarowanych nakładów w strefach sięgnęła 12,4 mld zł. To przeszło dwa razy więcej niż w 2015 roku, kiedy inwestorzy zaplanowali projekty warte 5,9 mld zł - pisze "Rzeczpospolita".

Czytaj też: Specjalne strefy ekonomiczne. Jaki mają potencjał

Wzrosła także liczba miejsc pracy. W nowych inwestycjach przewidziano zatrudnienie 13,6 tys. osób, rok wcześniej było to 10,7 tys. Zwiększyło się także zainteresowanie inwestycjami w strefach ze strony małych i średnich firm. W strefie katowickiej ponad 30 proc. nowych inwestorów pochodziła z sektora MSP. Strefy przyciągają zwolnieniami w podatku dochodowym, uzbrojonymi terenami dobrze skomunikowanymi z głównymi szlakami komunikacyjnymi, a także zwolnieniami z podatków lokalnych i wsparciem organizacyjnym ze strony spółek, które strefami zarządzają. Zachętą do inwestycji są też powstające w strefach branżowe klastry, pozwalające rozwijać współpracę między inwestorami i wymieniać doświadczenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.