PARTNER PORTALU
  • BGK

Speckomisja skupi się na walce z korupcją

  • PAP    21 lutego 2013 - 16:00
Speckomisja skupi się na walce z korupcją

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych w najbliższych 6 miesiącach będzie się skupiać głównie na sprawach antykorupcyjnych - poinformował jej przewodniczący Marek Opioła (PiS). Komisja w czwartek przyjęła półroczny plan działania.
"Komisja w najbliższym półroczu zajmie się sprawami antykorupcyjnymi. Będziemy zapoznawali się z działaniami służb w poszczególnych sektorach gospodarki" - powiedział po posiedzeniu Opioła.

"Jedno z posiedzeń zostanie poświęcone rynkowi przetargów na informatyzację, kolejne rynkowi farmaceutycznemu, następne rynkowi kolejowemu" - wyliczał przewodniczący komisji.

W tym półroczu zaplanowano także duże spotkanie na temat obecnego stanu i ewentualnych zmian w całym systemie służb specjalnych. "Mamy zamiar odbyć to posiedzenie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, żeby premier przedstawił nam tę informację, wraz z ministrami spraw wewnętrznych i obrony narodowej. Chcemy wysłuchać też szefów służb i poznać ich opinie na temat obecnego stanu i przewidywanych zmian" - wyjaśnił.

"Dojdą też stałe, bieżące sprawy, np. opiniowanie sprawozdań z działalności poszczególnych służb, czym będziemy się zajmowali pod koniec czerwca" - dodał Opioła.

W ocenie przewodniczącego komisji przy ocenie rocznych sprawozdań, przydatne będą uzyskane w czwartek przez posłów informacje o konkretnych kosztach środków działań operacyjno-rozpoznawczych każdej ze służb. Jednak ani Opioła, ani szefowie tych służb, którzy w czwartek prezentowali komisji informacje, nie chcieli powiedzieć PAP, jakie kwoty przeznaczane są m.in. na obserwację i kontrolę operacyjną.

"Ogólny budżet służb jest jawny, ale poszczególne elementy, szczególnie funduszu operacyjnego każdej ze służb nie są, dlatego nie mogę o nich mówić" - zaznaczył Opioła.

"Każda ze służb inaczej wydatkuje i sprawdza te koszty. Przekazane informacje dały nam wiedzę, jak czytać sprawozdania z wykonania ich funduszy operacyjnych. W połowie roku będziemy rozpatrywać w komisji sprawozdania budżetowe służb specjalnych. Ta wiedza się przyda" - powiedział przewodniczący komisji.

Kierowanie komisją ds. służb specjalnych jest rotacyjne, co pół roku zmienia się przewodniczący. Jeśli szefem jest poseł opozycji, wiceprzewodniczącym jest ktoś z koalicji. Opioła objął niedawno półroczne przewodnictwo komisji, wiceprzewodnicząca jest Elżbieta Radziszewska (PO).

W komisji zasiada w sumie 9 osób. Członkami komisji są oprócz Radziszewskiej i Opioły są Marek Biernacki, Krzysztof Brejza i Konstanty Miodowicz z PO, Beata Mazurek z PiS, Artur Dębski z Ruchu Palikota, Zbigniew Sosnowski z PSL i Stanisław Wziątek z SLD. Obrady są niejawne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: