PARTNER PORTALU
  • BGK

Specustawa mieszkaniowa może przynieść więcej strat niż korzyści

  • PAP/TK    4 kwietnia 2018 - 13:56
Specustawa mieszkaniowa może przynieść więcej strat niż korzyści
Dominik Gajewski, ekspert Konfederacji Lewiatan (Fot. konfederacjalewiatan.pl)

Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących – wymaga korekt, inaczej przyniesie więcej strat niż korzyści – uważa ekspert Konfederacji Lewiatan Dominik Gajewski.
  • Specustawa może być szkodliwym rozwiązaniem, jeśli się go nie poprawi w najistotniejszych elementach - uważa Dominik Gajewski.
  • Zaznaczył jednak, że istnieje potrzeba rozwiązania problemów związanych z inwestycjami mieszkaniowymi. 
  • Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących w połowie marca został skierowany do konsultacji publicznych. 

Jak wskazał ekspert Konfederacji Lewiatan, jest potrzeba rozwiązania problemów związanych z inwestycjami mieszkaniowymi, "jednakże wskazujemy na konsekwencje przyjęcia proponowanych rozwiązań".

"Projekt specustawy może wyłączyć stosowanie zasad ogólnych, zawartych w ustawach Prawo budowlane oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w stopniu daleko dalej idącym niż inne specustawy" - ocenił ekspert.

Czytaj także:Muzioł-Węcławowicz: za pomocą specustawy nie zbudujemy miasta zwartego, przyjaznego ludziom

Jak zwrócił uwagę Gajewski, projektowane przepisy "przewidują możliwość realizacji inwestycji mieszkaniowej lub towarzyszącej w sytuacji, w której miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takich inwestycji lub, gdy taka inwestycja jest niezgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego".

W projekcie zapisano, że decyzję ws. inwestycji podejmie rada gminy, wyraża ona zgodę lub odmawia, a jedynym kryterium ma być "stan zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie gminy". "Jest to kryterium całkowicie nieostre, pozostawiające nieproporcjonalnie szeroki luz decyzyjny po stronie tego organu gminy" - ocenił Gajewski, dodając, że uchwała rady gminy, wyrażająca zgodę na realizację inwestycji wbrew miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego jest niezgodna z art. 94 Konstytucji.

W jego opinii specustawa "może być szkodliwym rozwiązaniem, jeśli się go nie poprawi w najistotniejszych elementach".

Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących w połowie marca został skierowany do konsultacji publicznych. Za jego realizację odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Czytaj także: Prezydent Poznania złożył do MIiR uwagi do tzw. specustawy mieszkaniowej

Projekt ustawy zakłada usprawnienie procesu przygotowania inwestycji - w zakresie pozyskiwania dostępu do terenu, a także przyspieszenie wydawania decyzji administracyjnych.

Dzięki projektowanym zmianom inwestorzy będą mieli możliwość lokalizacji inwestycji niezgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, za zgodą Rady Gminy w uproszczonym trybie. Projektowana regulacja zakłada, iż decyzja ws. lokalizacji inwestycji mieszkaniowej będzie wydawana w terminie 45 dni od dnia złożenia stosownego wniosku. Za niedotrzymanie terminu wojewodowie będą mogli zostać ukarani grzywną w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki w wydaniu decyzji.

Ponadto projekt zakłada uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego w zakresie inwestycji mieszkaniowych lub towarzyszących poprzez możliwość uzyskania - w ramach decyzji o pozwoleniu na budowę - zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, a także zezwolenia na zakładanie i przeprowadzanie ciągów, przewodów, urządzeń i obiektów niezbędnych do korzystania z inwestycji mieszkaniowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-04-04 14:38:36

    Jak ja uwielbiam komentarze takich leszczy, mający wypasioną pracę ,mieszkanie, autko, kartę kredytową, zero długów, a zabiera głos w sprawie fundamentalnej dla tzw. szaraków i średniaków! Bo biedota nigdy w tym kraju nie miała swojej partii i posłów!