PARTNER PORTALU
  • BGK

Spekulanci majstrują w gruntach

  • Przegląd prasy/PAP/Gazeta Polska Codziennie    7 sierpnia 2012 - 07:04
Spekulanci majstrują w gruntach

Do 2016 r. będzie obowiązywał okres przejściowy, który ma pomóc naszym rolnikom w powiększeniu gospodarstw.
Korzystają z niego głównie spekulanci skupujący ziemię rolną, by niedługo odsprzedać ją z zyskiem cudzoziemcom – alarmuje „Gazeta Polska Codziennie”.

Hektar państwowych gruntów rolnych kosztuje obecnie 18,5 tys. zł. „Ziemia w Polsce nadal jest dwa razy tańsza niż w Niemczech i Hiszpanii, trzy razy tańsza niż we Włoszech oraz kilkanaście razy tańsza niż w Belgii i w Holandii” – mówi Bartek Jankowski, doradca obrotu ziemią z Banku Ziemi, pośrednika obrotu ziemią rolną w Polsce.

Polska wynegocjowała 12-letni okres przejściowy, aby nasi rolnicy mogli powiększyć swoje gospodarstwa bez borykania się z konkurencją z zewnątrz. Mimo kredytów preferencyjnych, kupno dużego areału przez rolnika na przetargu organizowanym przez Agencję Nieruchomości Rolnych jest rzadkością.

Z okresu ochronnego korzystają za to spekulanci, którzy z powodu kryzysu przenieśli się na rynek nieruchomości. Najchętniej kupują powierzchnie od 20 do 5000 hektarów. „Będą aktywnymi kupcami aż do 2016 r., potem sprzedadzą posiadane grunty bogatym cudzoziemcom” – twierdzi Bartek Jankowski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.